Austria – niewielki kraj wielkich możliwości

Według danych GUS z ubiegłego roku krajem, w którym emigrującym Polakom powodzi się najlepiej, jest Austria. Średnie miesięczne zarobki emigranta oscylowały wokół 9,7 tysięcy złotych, co znacząco odbiega od płac, jakie oferuje polski pracodawca. Nic więc dziwnego, że niewielki kraj nad Dunajem coraz mocniej zaznacza swoją obecność na migracyjnej mapie Europy. Co należy wiedzieć, zanim zdecydujesz się na wyjazd do Austrii w celach zarobkowych?

Legalna praca kluczem do sukcesu

Stopa bezrobocia w Austrii jest jedną z najniższych na całym kontynencie. Szukając pracy w tym kraju, możesz wybierać głównie w ofertach w branży medycznej (na Zachodzie ciągle poszukiwane są wykwalifikowane pielęgniarki), budowlanej czy usługowej. Oszacowanie średnich zarobków na poszczególnych stanowiskach nie jest łatwe ze względu na fakt, że w Austrii nie istnieje pojęcie płacy minimalnej. Wysokość zarobków jest pewnego rodzaju konsensusem między pracodawcą, a związkami zawodowymi. Pracując legalnie, w oparciu o umowy respektujące austriackie prawo, możesz korzystać z atrakcyjnych pakietów socjalnych. Urząd przewiduje pomoc między innymi dla osób bezrobotnych, zapewnia atrakcyjne świadczenia rodzinne, świadczenia z tytułu choroby, emerytalne, przedemerytalne, czy tak zwane Mindestsicherung, czyli gwarantowane minimum wsparcia finansowego.

Zwrot podatku

Pracując legalnie, możesz ubiegać się o zwrot podatku z Austrii. Nie musisz obawiać się skomplikowanych procedur i bariery językowej. W Polsce funkcjonują firmy, które zajmują się profesjonalnym doradztwem w zakresie egzekwowania praw pracowników, którzy na stałe lub tymczasowo pracują za granicą. Pracownicy pomogą Ci odzyskać  zarówno należny zwrot podatku za pracę za granicą, jak i inne dodatkowe świadczenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *