Cenny jeden procent

Na początku roku kalendarzowego każda osoba pracująca musi rozliczyć się z podatku dochodowego z urzędem skarbowym. Wiele wówczas słyszymy na temat jednego procenta podatku, który możemy przeznaczyć na dowolną organizację pożytku publicznego. Czy warto to robić i dlaczego wciąż wszyscy nam o tym przypominają?

Nic nie tracisz

Odpisanie jednego procenta podatku dochodowego na jakiś cel nic nas nie kosztuje. Pieniądze i tak musimy zapłacić w ramach podatku, a jedyne co musimy zrobić to zdecydować, że zamiast na konto urzędu skarbowego zostaną one przeznaczone na coś innego. Nic zatem nie tracimy i taka forma pomocy absolutnie nic nas nie kosztuje.

To tylko jeden procent

Wiele osób, szczególnie tych o niewielkich dochodach, twierdzi, że jeden procent odliczony od ich podatku stanowi tak niewielką kwotę, że w ogóle nie opłaca im się oddawać go na jakikolwiek cel. Cóż, nawet jeśli rzeczywiście kwota ta jest nieduża, nic nie tracimy, odpisując ją dla fundacji. Jeżeli jednak trzydzieści milionów ludzi postanowi oddać swój jeden procent podatku na szczytny cel, zbierze się naprawdę duża i znacząca kwota. Nie ulega zatem wątpliwości, że warto to robić, nawet jeśli wydaje nam się to kropla w morzu potrzeb.

Na co przeznaczyć jeden procent podatku

Wiele organizacji pożytku publicznego chce przyciągnąć naszą uwagę, abyśmy to właśnie im przekazali nasz cenny jeden procent. Kogo warto wesprzeć? To oczywiście zależy od naszych preferencji. Możemy w ten sposób wspomóc osoby chore, potrzebujące, które muszą kupować drogi sprzęt, na przykład ortezy na opadającą stopę lub kosztowne leki. Nasz jeden procent może również wspomóc fundację walczącą o prawa człowieka lub miejscowe schronisko. Warto wybierać do wsparcia akcje, które są bliskie naszemu sercu. Często możemy również zasilić konto portalu, z którego korzystamy, na przykład encyklopedii internetowej, tworzonej przez użytkowników.

Jak to zrobić?

Aby jeden procent naszego podatku dochodowego został odpisany na wybrany przez nas cel, musimy wpisać KRS fundacji w odpowiednim miejscu deklaracji podatkowej. Czasami należy również dodać konkretny dopisek – jeśli fundacja zrzesza wiele niepełnosprawnych dzieci, możemy tutaj wpisać, którego podopiecznego konkretnie chcemy wesprzeć. To my decydujemy, co się stanie z naszymi pieniędzmi.

Niezależnie do tego, czy nasz jeden proces podatku dołoży się do zakupów takich jak ortezy na opadającą stopę czy karmy do schroniska dla zwierząt – warto go odpisać i w tej sposób pomóc jakimś ludziom lub organizacji.

Źródłem artykułu jest witryna https://megamedic.pl/pl/p/Orteza-na-opadajaca-stope-/599