Czy opłaca się kupić stary, drewniany dom?

Wiele osób decydujących się na zakup własnej nieruchomości, zastanawia się nad nabyciem starego domu do remontu. Ale czy to się opłaca?

Zalety takiego rozwiązania

Zakup starego domu niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim takie nieruchomości zazwyczaj mają bardzo dobrą lokalizację. Kolejna sprawa to czas oraz zaangażowanie. Decydując się na zakup nieruchomości, nie musimy martwić się o kwestie budowy, szukania fachowców, materiałów budowlanych itp. Oczywiście wiadomo, że dom trzeba będzie wyremontować, nie jest to jednak takie duże przedsięwzięcie, jak w przypadku budowania nowego domu. Jeżeli chodzi o stare, drewniane domu, można poddać je renowacji, dzięki temu zachowają swój niepowtarzalny styl. Obecnie renowacja budynków jest oferowana przez niektóre firmy budowlane, także warto zapoznać się z tematem.

Na czym poleca renowacja domu?

Renowacja budynku ma na celu wydłużenie okresu jego użytkowania, jest to też kwestia zapobiegania pojawianiu się usterek i różnego rodzaju awarii podczas zamieszkiwania domu. Czy warto zdecydować się na renowację budynku? Z pewnością tak, szczególnie jak kupiona nieruchomość jest stara i nie była remontowana przez wiele lat. Dzięki temu komfort mieszkania znacznie się poprawi, będzie można uniknąć również drogich napraw w przyszłości.

Jakie są koszt remontu starego domu?

Po pierwsze trzeba określić zakres pracy, jakie chcemy wykonać w domu. Czy wystarczy odświeżyć wnętrza? Czy potrzebna jest także wymiana instalacji, pieca itp.? Wykonanie generalnego remontu w domu to dość wysokie koszty, jednak jest to dobra inwestycja, która z pewnością nam się zwróci. Planując mały remont obejmujący ściany podłogi, wymiana instalacji wodnej, kanalizacyjnej zapłacimy około 125,000 złotych. W przypadku większego przedsięwzięcia typu wymiana okien, wykonanie ocieplenia, dokonanie zmian konstrukcyjnych wyniesie nas dużo więcej. Trzeba liczyć około 70% wartości domu, czyli ponad 300,000 złotych. Oczywiście koszty są orientacyjne, dużo zależy też oczywiście od wielkości domu oraz naszych indywidualnych preferencji.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto zdecydować się na zakup starego domu. Jeśli jest w dobrym stanie i cena nie jest wygórowana, z pewnością tak. Nie mniej jednak taka decyzja musi być dobrze przemyślana.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków