Dylematy na temat bezpieczeństwa skoków spadochronowych

Osoby, które decydują się na kurs spadochronowy, stykają się często z licznymi mitami na temat spadochroniarstwa. Domniemany poziom bezpieczeństwa skoków spadochronowych budzi wątpliwości nawet wśród dojrzałych znawców tego sportu. Warto zatem przyjrzeć się dokładnie, jakie czynniki determinują ryzyko związane ze skokami spadochronowymi.

 Skoki spadochronowe coraz popularniejsze

Być może wyda się to dziwne, jednak pomimo powszechnego przekonania o niebezpieczeństwie skoków spadochronowych, coraz więcej osób decyduje się na tę formę aktywnego spędzania wolnego czasu. Entuzjastów, którzy uczęszczają na kurs spadochronowy, nie przeraża fakt, że w ekstremalnych przypadkach plecak ze spadochronem może się po prostu nie otworzyć.

Na odpowiednio przygotowanych kursach spadochronowych młodzi adepci spadochroniarstwa poznają wszystkie niezbędne techniczne aspekty skakania na spadochronie. Wspomniane kursy mają oczywiście podbudowę teoretyczną oraz psychologiczną. Aspekty te pozwalają kursantom na odkrycie własnych predyspozycji i ograniczeń.

Zagadnienia podejmowane podczas kursu spadochronowego

Dobra świadomość zagrożeń, które czyhają na początkujących i doświadczonych spadochroniarzy jest kluczem do sukcesu w tej dyscyplinie sportowej. Do czynników ryzyka zaliczyć można nie tylko wszelkiego rodzaju utrudnienia fizyczne, takie jak ostre krawędzie, niekorzystne warunki atmosferyczne czy słaba widoczność.

Wiele zagrożeń, które można zidentyfikować podczas procesu, jakim jest kurs spadochronowy, tkwi w psychice kursantów. Zdrowie i psychika młodego adepta spadochroniarstwa może bowiem być jego najlepszym przyjacielem albo zagorzałym wrogiem. Z tego też powodu wszystkie osoby, które pragną rozpocząć kursy spadochronowy, muszą przejść obowiązkowe badania lekarskie. Wspomniane badania medyczne muszą być wyczerpujące, aby zminimalizować ryzyko niebezpiecznego wypadku.

Psychika wrażliwym przedpolem sportowych wyczynów

Fizyczny aspekt funkcjonowania człowieka jest zjawiskiem, które można doskonale przeanalizować na drodze empirycznej. Inaczej sprawa wygląda z psychiką. Skoki spadochronowe wymagają bowiem specyficznych predyspozycji osobowościowych. Należą do nich między innymi wysoka tolerancja wobec ryzyka oraz kontrola własnych emocji. Niezbędna jest także umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Psycholog sportowy towarzyszący kursantom powinien ocenić te przymioty osobowości, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zapewnić wsparcie lub zasugerować inną aktywność fizyczną.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *