Endometrioza – bolesna choroba kobieca

Endometrioza (gruczolistość macicy albo wędrująca śluzówki macicy) to choroba, która dotyczy co piątej miesiączkującej kobiety. Polega na tym, że komórki błony śluzowej macicy (endometrium) przemieszczają się poza macicę i umiejscawiają w nieprawidłowych miejscach. Rozpoznanie endometriozy nie zawsze jest łatwe, bywa mylona z innymi schorzeniami. Jej przyczyny nie są dokładnie poznane, przyjmuje się, że znaczenie mają predyspozycje genetyczne związane z wysokim poziomem estrogenów. Częściej chorują kobiety szczupłe i wysokie (oraz rudowłose), z niskim BMI. Dotyka kobiet rasy kaukaskiej (białych).

Na czym polega endometrioza

Żeby zrozumieć chorobę trzeba przyjrzeć się cyklowi miesięcznemu kobiety. Podczas cyklu błona śluzowa w macicy narasta. Raz na cykl ulega złuszczeniu (pod wpływem hormonów) i zostaje wraz z krwią miesięczną wydalona – to jest proces jak najbardziej prawidłowy. Zdarza się jednak, że cześć komórek endometrium trafia w niewłaściwe miejsce – poprzez jajowody wydostaje się do jamy brzusznej. Stamtąd mogą przemieścić się dalej – do otrzewnej, jajników, jelit, ścian pęcherza itd. Spotyka się także ogniska endometriozy poza jamą brzuszną i jej bezpośrednią okolicą. Komórki, które przedostały się do innych narządów zagnieżdżają się w nich na stałe. To właśnie jest endometrioza. Komórki z błony śluzowej macicy nadal zachowują się tak, jak w jamie macicy, to znaczy w cyklu miesięcznym złuszczają się, co powoduje krwawienie. Najczęściej nie ma ono właściwego ujścia, powoduje więc problemy w miejscu, w którym się tworzy. Może to trwać latami.

Jak się objawia

Objawy nie zawsze są oczywiste. Najczęstsze to:
– problemy z zajściem w ciążę,
– ból w obrębie miednicy mniejszej,
– obfite, bolesne miesiączki,
– bóle brzucha, bóle w okolicy lędźwiowej.
Ból może pojawiać się w określonej fazie cyklu miesiączkowego albo trwać nieprzerwanie. Może pojawiać się także ból podczas oddawania moczu czy stolca. Objawów może być wiele – od osłabienia organizmu po nudności, biegunki i wzdęcia. Wiele zależy od tego, w jakim miejscu, na jakim narządzie powstało ognisko endometriozy.

Leczenie choroby

Leczenie endometriozy może być jedynie objawowe, ponieważ, jak już zostało napisane, jej przyczyny nie są do końca poznane. Może być farmakologiczne lub chirurgiczne. W leczeniu farmakologicznym stosuje się m.in. hormonalną antykoncepcję, środki obniżające poziom estrogenów, hamujące działalność jajników. Leczenie chirurgiczne zależy od umiejscowienia ogniska ednometriozy i stopnia zaawansowania choroby.

Zapraszam po więcej informacji na stronęendometrioza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *