Grunty inwestycyjne z myślą o budowie magazynów

W obrębie aglomeracji śląskiej prężnie rozwija się przemysł i jednym z pomysłów na biznes może być budowa hali magazynowej z myślą o jej wynajmie lub wykorzystaniu do własnego biznesu. W jaki sposób szukać działek, takich jak grunty inwestycyjne przeznaczone właśnie pod budowę hali magazynowej? Z pewnością liczą się takie czynniki, jak położenie i wielkość.

Lokalizacja działki

Hala pod magazyn powinna być zlokalizowana poza miastem. Na Śląsku popyta na takie obiekty jest duży, jednakże coraz trudniej znaleźć odpowiednie do tego celu grunty inwestycyjne. Niekiedy jednak można skorzystać z okazji,kiedy to sprzedawany jest grunt pomiędzy już powstałymi magazynami czy fabrykami. To dokonała opcja pod względem lokalizacji, jeżeli oczywiście działka spełnia wymagania wielkościowe.

Najlepsze położenie to kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów za miastem,przy drodze asfaltowej. Do magazynu z pewnością będą musiałby dojeżdżać samochody dostawcze czy ciężarowe, wiec to priorytet. A co można powiedzieć o wielkości takiej działki?

Jakiej wielkości grunt zakupić?

Przed podjęciem decyzji o budowaniu hali magazynowej, należy zasięgnąć wiedzy na temat tego, jaki metraż gruntu inwestycyjnego będzie konieczny, by zrealizować plany. Zwykle plany zagospodarowania działek zawierają również wzmiankę o tym, jakiej wielkości obiekt może na nich powstać.

Dlatego najlepiej rozpocząć od napisania konkretnego biznesplanu, który będzie określał przeznaczenie hali. Wtedy można będzie zacząć rozglądać się za działką. Jeżeli inwestorowi zależy, by plan zaczął przynosić pieniądze jak najszybciej, najlepiej sprawdzi się wynajem magazynu. Z kolei, jeśli liczy on na większe zyski, ale także może pozwolić sobie na większą inwestycję, to można pomyśleć o zagospodarowaniu hali na użytek własnego biznesu.

Jak sfinansować zakup gruntów inwestycyjnych?

Oczywiście można do tego wykorzystać gotówkę zgromadzoną przez lata prowadzenia innych interesów. Ulokowanie jej w działce to doskonały pomysł na stabilny zysk. Dla inwestorów istnieje także możliwość skorzystania z kredytów.

Oczywiście im większa działka, zwłaszcza ta położona atrakcyjnie, tym większe pieniądze będą potrzebne. Z pewnością raty kredytu szybko nie będzie można spłacić za pomocą zysków z inwestycji, więc trzeba mieć przeznaczony na to, zwłaszcza na początku zupełnie odrębny fundusz. Trzeba nastawić się, że zyski zaczną pojawiać dopiero po ponad roku lub nawet kilku.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GTB Metropolis