Idealna opiekunka osób starszych

Wydawałoby się, że praca opiekunki osób starszych jest prosta i nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności. Prawdą jest, że może wykonywać ją praktycznie każdy, niezależnie od poziomu wykształcenia. Jednak jest pewien zestaw cech, który predysponuje daną osobę do wykonywania tego zawodu. Trudnego i wymagającego, lecz równocześnie dającego satysfakcję.

Być opiekunką osób starszych — być człowiekiem

Aby wykonywać swoją pracę dobrze, trzeba być przede wszystkim człowiekiem. Ludzkie i empatyczne podejście, życzliwość, ciepła rozmowa — są to elementy równie istotne, co profesjonalizm w opiece nad starszym pacjentem od strony medycznej. Zapewniając poczucie bezpieczeństwa i życzliwą atmosferę, opiekunka osób starszych poprawia tym samym również komfort swojej pracy.

Wykształcenie i doświadczenie. Czy jest istotne w pracy opiekunki?

Choć w dzisiejszych czasach istnieją szkoły, posiadające w swojej ofercie edukacyjnej kierunki takie jak opiekun medyczny, to wykształcenie w tym zawodzie nie jest najistotniejsze. Praktycznie każda osoba może zostać opiekunką osób starszych, jeżeli ma do tego odpowiednie predyspozycje. Z pewnością przygotowanie do zawodu będzie mile widziane, jednak posiadanie wykształcenia kierunkowego, jak również doświadczenia w zakresie opieki nad seniorami, nie jest konieczne.

Opiekunka idealna, czyli jaka?

Przede wszystkim odpowiedzialna i świadoma tego, co wiąże się z pracą opiekunki osób starszych. Ciepła i otwarta, a także umiejąca dobrze odczytywać potrzeby seniora i na nie odpowiadać. Nie bez znaczenia jest także umiejętność podejmowania samodzielnych decyzji.

Znajomość języka obcego a praca opiekunki

Niezbędna jest przynajmniej podstawowa znajomość języka kraju, w którym opiekunka osób starszych będzie pracować. Komunikacja pomiędzy seniorem a osobą sprawującą nad nim opiekę, powinna przebiegać płynnie i bezproblemowo. Niemniej jednak zazwyczaj istnieje możliwość odbycia kursu językowego już w trakcie pracy. Zatem nawet osoby bez jakiejkolwiek znajomości języka mają szansę pracować za granicą.

Empatia i życzliwość

Są to cechy niezbędne do wykonywania tego specyficznego zawodu. Nie można bowiem traktować pacjenta bezosobowo, nie wykazując zrozumienia dla jego problemów. Idealna opiekunka potrafi wczuć się w położenie starszego człowieka i okazać mu ciepło oraz życzliwość.

Cierpliwość i opanowanie

Opieka nad seniorami bywa niełatwym zajęciem. Niejednokrotnie nerwy opiekunki są wystawiane na próbę, wówczas musi ona zachować zimną krew i opanować sytuację. Powinna też wykazać się cierpliwością dla starszego człowieka, który może mieć kłopoty z pamięcią czy wyraźnym komunikowaniem swoich potrzeb.

Odporność psychiczna

Opiekunka nie może mieć oporów przed wykonywaniem zabiegów higienicznych przy pacjencie. Często osoba starsza wymaga codziennej pomocy przy wstawaniu z łóżka, umyciu się i ubraniu. Czynności te powinny być dla opiekunki rutynowe i nie sprawiać jej problemów natury emocjonalnej.

Dobra kondycja fizyczna

Pomoc przy wstawianiu i ubieraniu się, bądź też pchanie wózka inwalidzkiego wymaga odpowiedniej tężyzny fizycznej. Należy zdawać sobie sprawę, że zawód opiekunki osób starszych to również praca fizyczna.

Odpowiedzialność i uczciwość

Każde działanie wokół osoby starszej ma istotny wpływ na jej samopoczucie i zdrowie. Należy pamiętać, że senior obdarza opiekunkę zaufaniem i niejako powierza w jej ręce swój los, dlatego osoba taka musi być uczciwa, pracowita i niezwykle odpowiedzialna.

Pomimo tego, że każdy może zostać opiekunem osób starszych, nie jest to zajęcie dla wszystkich. Zawód ten wymaga łączenia w sobie najlepszych cech człowieczeństwa oraz umiejętności opieki nad osobą zależną. Niemniej jednak, wykonywany z pasją i sercem, daje spełnienie i satysfakcję.