Istotne aspekty związane z inwestowaniem w nieruchomości komercyjne

Inwestycje mieszkaniowe uznawane są za bezpieczne, ale mało dochodowe. Zdecydowanie większe dochody dają nieruchomości komercyjne. Tak jak każdy sposób inwestowania, tak również i ten ma swoje wady i zalety.

Gdzie szukać nieruchomości komercyjnych?

Po pierwsze trzeba od razu powiedzieć, że na atrakcyjność i potencjalny zwrot z inwestycji wpływ ma przede wszystkim położenie geograficzne. Największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości komercyjne, znajdujące się po prawej stronie Wisły. Największym zainteresowaniem potencjalnych najemców cieszą się nieruchomości położone w Warszawie, Gdańsku, Sopocie, Gdyni czy Wrocławiu. Zdecydowanie mniejszą stopę zwrotu z inwestycji dają nieruchomości położone na wschodnich rubieżach Polskich.

Wpływ na taki stan rzeczy ma mnóstwo kwestii. Przede wszystkim infrastruktura. Przez szereg długich lat Polska Wschodnia była pod tym względem całkowicie zapomniana. Najwięcej inwestycji drogowych obejmowało Polskę zachodnią. Szukając więc lokalizacji pod nieruchomości komercyjne pod uwagę należy wziąć miasta położone na zachodzie. Górują nad resztą kraju pod względem potencjalnych powierzchni biurowych, najemców czy wysokości czynszów.

Gdzie szukać nieruchomości?

Co ciekawe nieprawdą jest to, że nieruchomości komercyjne największy zwrot z inwestycji dają tylko wtedy, gdy zlokalizowane są w centrum miasta. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości komercyjne znajdujące się na obrzeżach dużych miast.

Warto również wziąć pod uwagę potencjalne zyski. W chwili obecnej żadna nieruchomość komercyjna nie zagwarantuje zysków wyższych niż na poziomie 4 %. Z nieruchomościami komercyjnymi jest znacznie lepiej. Rentowność takiej inwestycji może utrzymać się nawet na poziomie 8 %.

Wady i zalety nieruchomości komercyjnych

Inwestowanie w nieruchomości komercyjne nie jest pozbawione wad. Największą przeszkodą jest kapitałochłonność inwestycji. Zakup nieruchomości komercyjnych na rynku wtórnych pociąga za sobą wydatki nawet w kwocie milionów złotych. Jeszcze więcej może wynieść inwestycja w nieruchomości na rynku pierwotnym.

Kolejną przeszkodą może okazać się długofalowość inwestycji. W przypadku lokat bankowych czy funduszy inwestycyjnych zawsze istnieje szansa na wycofanie aktywów w dowolnym czasie. Z nieruchomością komercyjną nie jest to już takie proste. Z drugiej jednak strony nieruchomości komercyjne (szczególnie te z rynku pierwotnego) po pewnym czasie mogą podwoić swoją wartość.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – nieruchomości komercyjne