Jak przygotować się do wyjazdu do Norwegii w celach zarobkowych?

Wyjazd do obcego kraju w celach zarobkowych to zawsze trudna decyzja, szczególnie kiedy w kraju zostawiamy bliskich, znajome miejsca. Mimo tego coraz większa ilość Polaków decyduje się na taki krok. Najczęściej jako kraj docelowy wybierają Norwegię, uważaną za kraj wysokich zarobków oraz dobrej opieki zdrowotnej i społecznej. Jak w praktyce powinno wyglądać nasze przygotowanie do takiego wyjazdu?

Dopilnuj wszelkich formalności jeszcze w Polsce!

Poszukiwanie pracy w Norwegii nie będzie trudne, jednak zamiast zostawiać to na ostatni moment warto skorzystać z biur pośrednictwa pracy za granicą. To sporo nam ułatwi, gdyż większość niezbędnych kroków wykonają za nas pracownicy danego biura. Oczywiście aby móc rozpocząć poszukiwania pracy przez biuro konieczne jest stworzenie CV w języku docelowym lub angielskim – dajmy się poznać potencjalnemu pracodawcy z najlepszej strony! Istotnym zagadnieniem już na miejscu jest dopełnienie wszelkich formalności związanych z podjęciem pracy – pracodawca będzie wymagał od nas podania adresu stałego miejsca zamieszkania, założenia konta bankowego do przelewania miesięcznych należności. Niezbędne jest także wypełnienie wszelkich kwestionariuszy osobowych oraz przygotowanie się do rozliczenia podatkowego. Pamiętajmy, że za pracę należy nam się zwrot podatku z Norwegii.

Kiedy wyjeżdżamy z rodziną…

Wyjazd za granicę do nieznanego miejsca to olbrzymi stres, nie tylko dla partnera, ale i dla dzieci. Na szczęście Norwegia stara się proces ten jak najbardziej złagodzić i wynagrodzić. Emigranci decydujący się na pełnoetatową pracę zarobkową mogą liczyć na szereg profitów dotyczących ich najbliższych. Najczęściej wymieniany jest oczywiście zasiłek rodzinny Norwegia, którego wysokość ustalana jest na podstawie dochodów, ilości członków w rodzinie, etc. Dodatkowo dzieci imigrantów mogą zostać zapisane na finansowane przez państwo norweskie kursy językowe, których zadaniem jest również pomoc w adaptacji w nowym środowisku. Z pewnością takie zajęcia okażą się bardzo pomocne, szczególnie w przypadku młodzieży.