Konstrukcje żelbetowe – rodzaje i zalety

Żelbet jest materiałem, który w ostatnich latach w budownictwie cieszy się ogromną popularnością. To materiał nadający się nie tylko do wznoszenia budynków, ale również innych konstrukcji, często nawet o dość skomplikowanej czy fantazyjnej formie.

Żelbet podstawą współczesnego budownictwa

Żelbet do solidne połączenie betonu oraz stali, które jeszcze dodatkowo wzmocnione zostają specjalnym zbrojeniem (które przybiera postać prętów lub innych dowolnych elementów wykonanych ze stali). Jest to materiał ogromie wytrzymały, będący w stanie wytrzymać nawet największe obciążenia, dlatego też konstrukcje żelbetowe są tak powszechnie stosowane obecnie w budownictwie.

Konstrukcje wykonane z żelbetu we współczesnym budownictwie mają bardzo szerokie zastosowanie. Idealnie sprawdzają się zarówno w przypadku tych małych, jak i większych konstrukcji. Konstrukcje żelbetowe sprawdza się nawet w tak specyficznych budowlach, mających ogromne wymagania co do jakości zastosowanych materiałów jak mosty czy tunele. Jest to materiał bardzo trwały oraz wysoce odporny na działanie zmiennych czynników atmosferycznych.

Rodzaje konstrukcji wykonywanych z żelbetu

Dziś ciężko znaleźć plac budowy, na którym w mniejszym bądź większym stopniu stosowny w pracach byłby żelbet. Jest on wykorzystywany między innymi do tworzenia stropów, fundamentów czy różnej wielkości konstrukcji szkieletowych. Dodatkowo dzięki zastosowaniu żelbetu i wielu metod konstrukcyjnych z nim powiązanych możliwe jest stworzenie wysokiej jakości, bardzo solidnych murów oporowych, zbiorników oraz szyb.

Firmy bazujące na konstrukcjach żelbetowych w swojej pracy bardzo często swoim klientom przedstawiają ofertę konstrukcji specjalnych oraz nietypowych. Jest to jak najbardziej możliwe, ponieważ zastosowane w żelbecie jako wzmocnienie są specjalne stanowe pręty, które w sposób dowolny można kształtować. Dzięki temu żelbet zajmuje także bardzo ważne miejsce w wielu projektach ambitnych architektów.

Zalety konstrukcji żelbetowych

Konstrukcje wykonane z żelbetu są przede wszystkim bardzo trwałe i solidne, a przy tym odporne na działanie zmiennych czynników atmosferycznych, dzięki czemu w niezmienionym stanie technicznym są w stanie przetrwać długie lata.

Żelbet to materiał dający ogromne możliwości tworzenia bardzo różnorodnych konstytucji. co ważne, są one bardzo trwałe nawet jeśli charakteryzują się ogromnymi gabarytami, czy na konstrukcję działają bardzo duże obciążenia. Konstrukcje żelbetowe to postawa współczesnego budownictwa, która ma jeszcze przed sobą bardzo duże perspektywy dalszego rozwoju.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe