Kredyt na samochód – najważniejsze informacje

Każdy z nas marzy o tym, aby być właścicielem wspaniałego, pięknego i bezpiecznego samochodu, jednak nie wszyscy są w stanie samodzielnie sfinansować takie przedsięwzięcie, jakim jest zakup samochodu. Właśnie dlatego banki wprowadziły do swojej oferty kredyty samochodowe, które różnią się nieco od standardowych pożyczek gotówkowych.

Kredyt na samochód vs. kredyt gotówkowy

Najważniejsza różnica pomiędzy kredytem samochodowym a gotówkowym polega na tym, że ten pierwszy jest kredytem docelowym. Ponadto jest on znacznie tańszy od pożyczki gotówkowej i można z niego korzystać przez znacznie dłuższy okres czasu. Z kredytu gotówkowego ciężko jest sfinansować zakup wymarzonego auta, ponieważ jego kwota maksymalna jest zazwyczaj dużo niższa niż w przypadku dedykowanego kredytu samochodowego. Można się spotkać obecnie na rynku z ofertami kredytów samochodowych nawet na okres 10 lat – w przypadku pożyczek gotówkowych nie ma tak długich okresów kredytowania. Należy również podkreślić, że oprocentowanie takiej pożyczki jest również niższe – zazwyczaj mieści się ono w przedziale 8-13%.

Typy kredytów samochodowych

Jak wybrać kredyt na auto? Obecnie na rynku osoba, która chce dobry kredyt na auto spotka się z trzema dostępnymi rodzajami pożyczek samochodowych:
– standardowy – polega on na comiesięcznej spłacie zadłużenia w postaci rat kapitałowo-odsetkowych, zawieranych na dowolny okres kredytu. W tym przypadku zazwyczaj nie jest wymagana wpłata własna. Minimalny okres kredytowania wynosi 6 miesięcy, natomiast maksymalny może osiągnąć nawet 10 lat.
– jednoratowy – ten rodzaj pożyczki charakteryzuje się dużą wpłatą własną, np. 50%, a pozostała kwota musi zostać wpłacona przez klienta w określonym czasie, np. po roku. Są to tzw. kredyty 50/50 lub 60/40, a ich największą zaletą jest brak jakiegokolwiek oprocentowania.
– balonowy – charakteryzuje się stosunkowo niską ratą, jednak na koniec okresu kredytowania klient musi wpłacić ostatnią ratę w wysokości 20% wartości pojazdu w dniu zakupu. W tym przypadku wpłata własna nie jest wymagana.

Zabezpieczenia wymagane przez banki

Decydując się na kredyt samochodowy klient musi być świadomy tego, że każdy bank będzie od niego wymagał pewnych dokumentów i zaświadczeń. Dobry kredyt samochodowy zawsze wiąże się z wykupienie ubezpieczenia AC – jest to jedno z podstawowych wymagań banku, ponieważ chroni ono pojazd na wypadek zniszczenia podczas kolizji lub kradzieży. Bank w ten sposób chroni swoją własność. W przypadku jakiegokolwiek zdarzenia ubezpieczyciel wypłaci bankowi (a nie kredytobiorcy) odpowiednią należność za poniesione straty.
Ponadto bank wymaga również weksla in blanco, a także często poręczenia osoby trzeciej. Ponadto bardzo często wymagany jest również zestaw rejestrowy, który polega na wpisaniu pojazdu do krajowego rejestru zastawów oraz umieszczenie w dowodzie rejestracyjnym informacji o tym, że bank jest właścicielem auta. Jest to zabezpieczenie dla banku na wypadek, gdyby kredytobiorca przestał płacić raty, wówczas bank może sprzedać samochód i odzyskać swoją należność.