Pierwsza kasa fiskalna w warsztacie samochodowym. Jak ją zainstalować?

Wdrożenie urządzenia rejestrującego w firmie zawsze wymaga ustalenia pewnych kwestii. Po pierwsze, przedsiębiorca musi wtedy wybrać odpowiednią kasę oraz dobrego dostawcę technologii sprzedaży. Po drugie, trzeba dopilnować wszelkich formalności, które wiążą się z instalacją takiego urządzenia. A jak wszystkie wspomniane procesy powinny przebiegać w przypadku warsztatów samochodowych i punktów wulkanizacji?

Wszyscy mechanicy, którzy obsługują klientów indywidualnych, muszą obecnie korzystać z kas rejestrujących. Taki obowiązek wynika z funkcjonujących przepisów fiskalnych, a konkretnie – z Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 20 grudnia 2017 roku. Aktualnie przy wdrażaniu technologii sprzedaży warto jednak uwzględnić nie tylko wydajność danego urządzenia, ale też jego gotowość na pracę w systemie online. Ponadto, kasy fiskalne do warsztatów powinny odpowiadać na specyficzne potrzeby tej branży.

Dobra kasa rejestrująca dla mechanika, czyli jaka?

Przy poszukiwaniu odpowiedniej technologii sprzedaży powinna obowiązywać podstawowa zasada: praca z kasą fiskalną jest najbardziej owocna wtedy, gdy urządzenie ułatwia codzienną obsługę klientów. Co jednak takie stwierdzenie oznacza w praktyce? Parametry wybranego modelu i jego funkcje należy dostosować do potrzeb konkretnej działalności gospodarczej. W przypadku warsztatów samochodowych na pewno istotne są cechy fizyczne tej technologii. Urządzenie dla mechanika powinno być po prostu odporne na eksploatację w wymagających warunkach. Ponadto, jeżeli właścicielowi warsztatu lub punktu wulkanizacji zależy na wygodnej i sprawnej obsłudze klientów oraz gdy w ofercie znajduje się wiele towarów i usług, warto pomyśleć o kasie z elektroniczną kopią paragonów fiskalnych, różnymi portami komunikacyjnymi i większą bazą PLU.

Zakup urządzenia u doświadczonego dystrybutora

Nikt w krótkim czasie nie stanie się ekspertem w dziedzinie technologii sprzedaży. I wcale nie chodzi o to, aby szybko przyswoić mnóstwo informacji na temat współczesnych kas fiskalnych oraz innych urządzeń, które można wdrożyć w warsztacie. Zamiast tego wystarczy po prostu wybrać usługi doświadczonego dystrybutora omawianych tu rozwiązań technologicznych. Taki dostawca z pewnością pomoże w wyborze odpowiedniej kasy rejestrującej. Co więcej, dealer często zapewni przedsiębiorcy wsparcie w przejściu przez wszystkie procedury, które towarzyszą instalacji urządzenia. A warto podkreślić, że także mechanicy są zobligowani do prawidłowego wdrożenia kasy i dopełnienia wszelkich formalności. Wiąże się to m.in. ze zgłoszeniem kupionego modelu do Urzędu Skarbowego oraz z fiskalizacją urządzenia (we właściwych terminach).

Co zrobić, żeby w przyszłości nie wymieniać kasy?

Jest już praktycznie przesądzone, że w związku z wprowadzeniem w Polsce systemu urządzeń rejestrujących online, ustawodawca w oddzielnych przepisach ustali, kto wcześniej wymieni kasę fiskalną. Wiadomo też, iż w pierwszej kolejności będą to m.in. firmy świadczące usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów oraz wymiany opon lub kół w tych pojazdach. We wspomnianych działalnościach kasy rejestrujące online, a więc modele nowego typu, będzie trzeba wdrożyć najpóźniej do końca 2018 roku. Obecnie jednak urządzenia z dodatkowymi funkcjami nie są jeszcze dostępne na rynku. Czy mechanicy mogą w jakikolwiek sposób uniknąć konieczności zastąpienia kas, które dopiero co wdrożą w swoich warsztatach? W tym celu należy ustalić, czy wybrany model posiada gwarancję Online Ready. Tylko takie urządzenia będzie można w przyszłości zmodernizować i wyposażyć w innowacyjne rozwiązania technologiczne.