Rodzaje i zastosowania urządzeń pneumatycznych

Stosowanie pneumatyki należy do najbardziej ekologicznych rozwiązań, ponieważ tego typu urządzenia wykorzystują pracę sprężonego powietrza. Można jest znaleźć praktycznie we wszystkich zakładach produkcyjnych.

Jak działają urządzenia pneumatyczne?

Ten typ urządzeń, np. siłowniki pneumatyczne, charakteryzują się przede wszystkim tym, że wykorzystują powietrze lub inny gaz o podobnych właściwościach. Pneumatyka to dział inżynierii, który zajmuje się znajdowaniem zastosowań technicznych dla sprężonego powietrza.

Każdy układ pneumatyczny składa się z podobnych elementów, to znaczy z części, która przygotowuje powietrze, części sterującej oraz tak zwanej wykonawczej. Stosunkowo prosta konstrukcja oraz wysoka wydajność sprawia, że takie systemy są bardzo uniwersalne i znajdują szereg zastosowań.

Siłowniki pneumatyczne – jak działają?

Działanie siłowników pneumatycznych polega przede wszystkim na zamienianiu ciśnienia gazu, np. powietrza, w ruch. W siłownikach doprowadza się gaz do jednej z komór, co powoduje przemieszczenie się tłoku wewnątrz urządzenia i popchnięcie końcówki roboczej.

Siłowniki pneumatyczne są stosowane praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu, np. górnictwie, hutnictwie i przemyśle chemicznym. Wykorzystuje się je w maszynach rolniczych, a także w służbie zdrowia, czy w produkcji żywności. Są wykorzystywane do transportu materiałów, w wentylacji oraz w bardziej skomplikowanych systemach, np. w przemyśle chemicznym.

Sprężarki czyli kompresory

Obok siłowników pneumatycznych stosuje się także sprężarki nazywane potocznie kompresorami. Ich zadaniem jest przede wszystkim podwyższanie ciśnienia gazu. Powoduje to podniesienie temperatury gazu oraz zwiększenie jego gęstości.

Sprężarki mają bardzo szerokie wykorzystanie i istnieje wiele rodzajów tego typu urządzeń. Wyróżnia się wśród nich między innymi dmuchawy, wentylatory i kompresory. Ze względu na budowę dzielą się na sprężarki wyporowe, przepływowe oraz chemiczne. Pod względem rodzaju czynnika sprężanego stosuje się sprężarki powietrzne oraz gazowe. W zastosowaniu znajdują się urządzenia przewoźne oraz stacjonarne.

Pneumatyka stosowana jest w bardzo szerokim zakresie. Tego typu urządzenia są praktycznie niezbędne w przemyśle chemicznym, hutniczy, energetycznym oraz w górnictwie. Są częścią prostych urządzeń jak dłuta pneumatyczne oraz skomplikowanych systemów odpowiadających za kontrolę procesów produkcyjnych. Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP