Rozwód… I co dalej?

Podjęcie decyzji o zakończeniu małżeństwa nigdy nie jest proste. Trudnej sytuacji nie ułatwia konieczność zmierzenia się  z formalnościami oraz dociekania swoich praw w sądzie. Wbrew pozorom, założenie sprawy rozwodowej nie musi być karkołomną, stresującą misją. Jak krok po kroku przejść przez całe postępowanie? Sprawdź!

Krok pierwszy – pozew

Zanim machina rozwodowa ruszy, jeden ze współmałżonków musi sporządzić odpowiednie pismo, czyli wniosek rozwodowy. Możesz skorzystać z gotowych w Internecie wzorów lub samodzielnie przygotować dokument. Aby wniosek został przyjęty przez sąd, musi spełniać wymogi formalne. We wniosku powinny znajdować się szczegółowe dane małżonków, data sporządzenia pisma i adres sądu, do którego składany jest wniosek. Co ważne, na tym etapie powinieneś określić, czy chcesz obarczać winą za rozpad związku swojego współmałżonka. Konieczne będzie również uzasadnienie wniosku, określenie stanowiska w sprawie władzy rodzicielskiej nad dziećmi i alimentów oraz skompletowanie stosownych załączników (na przykład aktu małżeństwa, zaświadczenia o zarobkach, aktów urodzenia dzieci).

Wniosek powinien być złożony do sądu okręgowego. Przed upływem 2 tygodni odpis pisma zostaje dostarczone osobie pozwanej, a powód otrzymuje pisemną odpowiedź sądu. Po zapoznaniu się ze stanowiskami obu stron sąd ustala termin pierwszej rozprawy.

Doświadczony prawnik to podstawa

Obawiasz się, że skomplikowane procedury mogą Cię przerosnąć? Nie wiesz, jakie rozwiązania będą najlepsze dla Ciebie i Twoich dzieci? Nie jesteś zdany tylko na siebie. Aby maksymalnie ułatwić sobie trudny okres i usprawnić wszystkie procedury, warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej profesjonalnych porad prawnych, dzięki którym łatwiej będzie uporać się z problemami wynikającymi z zakończenia związku małżeńskiego.