Turyści zagraniczni wydają w Polsce coraz więcej

Polska to coraz popularniejsza turystyczna destynacja. Wnioski tego typu można wysnuć opierając się na danych opublikowanych w najnowszym raporcie Hotel Price Index, który tworzony jest na zlecenie serwisu Hotels.com. O coraz lepszej sytuacji polskiego sektora turystycznego świadczy choćby fakt, iż turyści odwiedzający Polskę wydają tu coraz więcej pieniędzy.

To, co najbardziej cieszy polskich hotelarzy, to przede wszystkim znaczny wzrost przychodów z wynajętych pokoi. Jak wskazuje raport, turyści w roku minionym wydali nawet o 31 proc. więcej na pobyty w hotelach niż w roku 2015. Biorąc pod uwagę pochodzenie zagranicznych turystów można stwierdzić, iż mieszkańcy 34 krajów wydają średnio więcej na usługi hotelowe w Polsce – w dziewięciu innych przypadkach wydają mniej.

Ten wzrost przychodów z wynajętych pokoi, jak twierdza specjaliści, nie jest wcale związany z coraz wyższymi cenami noclegów. Polskie hotele – takie jak chociażby Hotel Ossa Congress & Spa – pozostają bardzo konkurencyjne w porównaniu z innymi krajami, a średnia cena za dobę nie przekracza 400 zł. Nic więc dziwnego, iż właśnie kraj nad Wisłą jest coraz popularniejszą destynacją turystyczną. Pomimo nie najlepszej sytuacji globalnej gospodarki.

Co ciekawe, jak wskazuje raport, w minionym roku różnica między najwyższymi a najniższymi wydatkami turystów pochodzących z różnych krajów stała się coraz wyraźniejsza i wynosi obecnie 174 zł za dobę. Nadwyżka jest najmniejsza w przypadku osób podróżujących ze Szwajcarii, największa zaś dla turystów pochodzących z Ukrainy.

Kto wydaje najwięcej? W 2016 roku za noclegi w polskich hotelach najwięcej zapłacili mieszkańcy Izraela. Średnia kwota jaką wydali za dobę pobytu wynosi 412 zł. Na kolejnych miejscach „podium” znaleźli się zaś turyści z Chile oraz krajów Bliskiego Wschodu. Interesująca wyglądają także dane dotyczące rezerwacji miejsc w najlepszych, 5-gwiazdkowych hotelach. Najwięcej pieniędzy wydają na nie Argentyńczycy, którzy korzystając z luksusowej bazy hotelowej wydają średnio 671 zł. Nieco mniej zaś wydają mieszkańcy krajów takich jak Republika Południowej Afryki, Brazylii, Łotwy oraz Chorwacji.

Polscy hotelarze mogą więc zacierać ręce z zadowolenia. Trendy wskazujące na świetną kondycję turystyki środkowoeuropejskiej mogą być bowiem jeszcze bardziej wyraźne w kolejnych miesiącach.