W tajemniczym ogrodzie

Ogrody od wieków kojarzyły się z tajemnicą. Tak postrzegano na przykład ogrody wiszące królowej Semiramidy – jeden z cudów świata. Tarasowa konstrukcja sprawiała wrażenie unoszącej się w powietrzu. Tworzyły ją drzewa, krzewy, kwiaty, które spadały niczym kaskady. Ten ogród stał się wielką zagadką ludzkości, którą historycy starają się rozwikłać, próbując określić jego dokładaną lokalizacją oraz upadek. Wiszące ogrody Semiramidy stały się symbolem miejsca owianego tajemnicą.

Tajemniczy ogród dzieciństwa

Odkrywanie ogrodowej tajemnicy ma swoją znaną na całym świecie realizację literacką w postaci książki Tajemniczy ogród autorstwa F.H. Burnett. Mała dziewczynka, która poznaje ogród i samą siebie – to uniwersalna metafora. Pokazuje, że ludzkie istnienie jest z natury tajemnicze i pragnie się realizować w pobliżu odradzającej się natury.

Tajemniczy ogród za progiem domu

Chyba warto powtarzać tę tajemniczość ogrodu także dzisiaj. Jak to zrobić? Trzeba skłonić się ku ogrodowi w stylu angielskim, który akcentował tajemniczość natury i przeszłości. Niech przyroda sama w dużej mierze decyduje o tym, jak ukształtuje naszą przestrzeń.

Romantyczne wodospady i bijące źródła oraz kamienne mury wyglądające tak, jakby przeniesiono je ze średniowiecznego zamku. Zakątek ukryty wśród starych drzew, gdzie postawimy altankę. Odosobniony nieco świat w obrębie dużego ogrodu.

Tajemniczy zakątek

W takim miejscu warto pobyć dłużej. W nieszablonowym stylu. Bujaniu w obłokach sprzyjać będzie fotel wiszący. Na przykład Kokon zaprojektowany przez Oltre, który jak inne meble ogrodowe Oltre, zmienią nasze podejście do przebywania w ogrodzie. Zakochamy się w egzystencji ogrodowej, przepełnionej lekkością fantazjowania na obrzeżach sekretnego bytu przyrody.