Zrozumieć naturalne piękno ogrodu

Żyjąc w bezdusznym pośpiechu, pośród sztucznych form, w rzeczywistości skrajnie technologicznej, potrzebujemy wsparcia natury. Nie tylko w dosłownym sensie, korzystając z naturalnych składników, produktów, właściwości roślin. Ale także pragniemy coraz mocniej samego kontaktu z tym, co samoistnie wynika z działań przyrody. Potrzebujemy czystego piękna natury – jako lekarstwa na podły nastrój, na szarość dni, na znudzenie i oszołomienie szybkością życia.

W naturalistycznym ogrodzie

Dlatego tak wspaniale czujemy się w ogrodach naturalistycznych, które naśladują bezgranicznie piękne formy natury. Fascynują nas meble ogrodowe wzorowane na tych doskonałych kształtach i strukturach roślinnych.

Coraz częściej odwołujemy się do tego rzeczywistego piękna, które znamy z lasów, łąk i pól, z górskich dolin i nadmorskich przestrzeni – które pojawia się samo bez naszego udziału. To samoistne trwanie roślin, kamieni, skał, motywów wodnych powtarzamy w prywatnej przestrzeni ogrodu, którą doskonale uzupełnią meble ogrodowe z rattanu – jakby stworzone z myślą o takim miejscu.

W rustykalnym ogrodzie

Ogród rustykalny można potraktować jako rodzaj ogrodu naturalistycznego. W nim także panuje pewna dowolność odnośnie kompozycji i sposobu sadzenia roślin. Jednak w tym miejscu pojawiają się także elementy odsyłające nas do świata w stylu babcinych ogródków lub wiejskiej sielanki na skraju domu, ogrodu i łąki. Przechowują one wspomnienie minionych światów.

Meble rattanowe lub drewniane świetnie rustykalną przestrzeń dookreślą. Podobnie jak drewno na elewacji budynku czy w postaci płotu, parkanu lub uroczej studni. W wiejskim ogrodzie ciekawie zaprezentują się rzeźby drewniane, głownie te w ludowym stylu. Wszelkie doniesienia do folkloru podkreślą jeszcze urodę i klimat miejsca.