Budowa czy kupno domu

Mieszkanie w bloku czy w kamienicy dzielonej z wieloma rodzinami ma swoje plusy. Jednak niewątpliwie posiada również wady. Wiele osób, które doświadczyły trudów sąsiedzkiego współżycia, bardzo chce mieć wreszcie coś swojego. Marzymy więc o domach jednorodzinnych. Do zdobycia takiego lokum prowadzą dwie drogi. Jedna z nich to kupno gotowego domu, a druga budowa wymarzonego budynku od podstaw. Jakie są wady oraz zalety obydwu rozwiązań?

Kupienie domu

Kupno gotowego budynku to dobre rozwiązanie dla tych, którym zależy na czasie. Budowa często ciągnie się miesiącami, a tymczasem gotowy dom już stoi i czasem wymaga tylko pewnego odświeżenia.
Jakie są natomiast wady takiego rozwiązania? Przede wszystkim trudno będzie nam znaleźć takie lokum, które idealnie odwzoruje wszystkie nasze marzenia dotyczące domu. Może się to nawet okazać niemożliwe – każdy kolejny budynek będzie zawierał inną nieścisłość związaną z naszą wizją. Musimy się zatem przygotować na możliwość rezygnacji z niektórych marzeń. Warto również zastanowić się, które z nich są dla nas najważniejsze i kierować się kilkoma najistotniejszymi kryteriami.
Kupowanie gotowego domu niesie ze sobą również pewne ryzyko. Właścicielom lub agencji nieruchomości zależy na dokonaniu transakcji, dlatego być może nie dowiemy się o drobnych wadach mieszkania, które będą utrudniać nam codzienne życie. Możemy je zauważyć dopiero po pewnym czasie od kupna.

Budowanie domu

Jeżeli decydujemy się na budowę domu, jesteśmy niemalże wolni jeśli chodzi o to, jak on będzie wyglądał. Obowiązuje nad oczywiście prawo budowlane i pewne przepisy, ale poza tym – możemy realizować swoje ambicje. Sami dobrze będziemy również wiedzieć co jest wykonane z jakiego materiału, co może się psuć i jak wytrzymały jest nasz dom.
Jaka jest wada tego rozwiązania? Budowa domu trochę trwa, zwykle kilka miesięcy. Najdłuższy często okazuje się czas oczekiwania na wszelkiego rodzaju pozwolenia, niezbędne do przeprowadzenia budowy, podłączania prądu i tym podobnych działań. Samą budowę bowiem dobra ekipa budowlana może wykonać w stosunkowo krótkim czasie. Współczesne nowoczesne technologie pozwalają na pracę nawet zimą, przy temperaturze poniżej zera.
Jak znaleźć dobrą ekipę? Najlepiej rozpocznijmy poszukiwania w internecie – to prawdopodobnie najprostsza droga. Wpiszmy w wyszukiwarkę frazy takie jak „usługi budowlane opolskie”, „firma budowlana opolskie”, „firma budowlana opole”. W ten sposób odnajdziemy firmy, które świadczą tego typu usługi w naszym mieście lub okolicy. Warto również poprzeglądać internetowe fora, na których znajdziemy opinie o poszczególnych firmach. Często okazują się one pomocne, jednak warto patrzeć na nie krytycznie – w niektórych kryje się reklama lub antyreklama ze strony konkurencyjnych firm.

Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: co jest lepsze – budowa czy kupno domu? Jeśli chodzi o koszty, możemy je orientacyjnie sprawdzić w sieci. Gotowe domy są wystawiane na sprzedaż razem z ceną. Natomiast jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę frazy takie jak „usługi budowlane opolskie”, „firma budowlana opole” czy „firma budowlana opolskie” dostaniemy się na strony firm, które również mogą przedstawić nam przykładowe kosztorysy domu o konkretnych metrażu i standardzie wykończenia. W niektórych przypadkach taniej wyniesie nas kupno domu, na przykład kiedy staremu właścicielowi bardzo zależy na czasie i chce dokonać transakcji jak najszybciej, a w innych budowa – jeśli uda nam się na przykład dostać materiały w dobrej cenie.

Źródło: http://ksetra.pl/