Drukarki atramentowe

Pierwsza współczesna drukarka atramentowa powstała w 1988 roku. Wyprodukowana przez korporacje Hewlett-Packard maszyna ma już więc ponad 30 lat, a jej rodzina wciąż pozostaje popularna i odporna na konkurencję ze strony drukarek laserowych.

Jak działa drukarka atramentowa?

Drukarki atramentowe wystrzeliwują na papier malutkie krople tuszu (są to specjalne tusze do drukarek). Nanoszenie farby odbywa się wykonanymi w głowicy maszyny – która przenoszona jest ponad podłożem drukowym – specjalnymi mikroskopijnymi dyszami. O tym jaki tusz, w jakiej ilości należy wystrzelić w konkretne miejsce na kartce, decyduje forma drukowa, najczęściej w postaci cyfrowo przekazanej do drukarki grafiki.Drukarki atramentowe różnią się między sobą nie tylko budową, typem czy zastosowaniem, ale i sposobem drukowania. Aktualnie wyróżniamy dwa podstawowe sposoby druku.

Sposoby druku atramentowego

Dwa główne sposoby, jakimi na kartkę nanoszone są specjalne tusze do drukarek, to metoda piezoelektryczna i metoda termiczna.Piezoelektryczne kryształy, reagując na naprężenia mechaniczne wywołane prądem, wyrzucają mikroskopijnymi dyszami atrament z komory głowicy. Po każdym wystrzeleniu kropli tuszu do drukarki, kryształ jest deformowany przez ujemne napięcie, co powoduje zassanie atramentu do dyszy, a w konsekwencji – zapobiega przypadkowemu dostaniu się nadmiarowych kropli na papier, co skutkowałoby pogorszeniem jakości wydruku.W przypadku druku termicznego, każda z malutkich dysz w głowicy drukarki zawiera element grzejny, który – nagrzewając się do prawie 400 stopni Celsjusza – tworzy pęcherzyk pary, wyrzucający kroplę z dyszy na kartkę.

Technologie druku

Podobnie jak sposoby druku, technologie druku wyróżniamy dwie. Zależne są od trybu pracy tuszy do drukarek, a dzielimy ja na DOD (kropla na żądanie z ang. Drop-On-Demand) oraz CIJ (Continous-Ink-Jet).W technologii kropli na żądanie, kropla atramentu, wyrzucana jest z osadzonej w głowicy drukarki dyszy w chwili zapotrzebowania na nią, tj. w momencie, gdy dysza znajduje się nad punktem, w którym powinna znaleźć się kropla atramentu. Jest to podstawowa technologia nanoszenia tuszy do drukarek na papier w domowych drukarkach atramentowych.Technologię Continuous-Ink-Jet cechuje stałe wyrzucanie strumienia kropel. Używane do drukowania zostają przepuszczone przez pole elektryczne i trafiają na nośnik druku – pozostałe zostają zassane i wracają do zbiornika układu atramentowego. Ciągłe wyrzucanie atramentu charakteryzuje przede wszystkim druk przemysłowy, zwłaszcza jednokolorowy!

Więcej informacji znajdziesz na stronie tusze do drukarek – print24.com.pl.