Dźwigary betonowe sprężone

Budownictwo obiektów to złożona gałąź gospodarki. W znacznej mierze opiera się ono o kooperacje deweloperów, firmy wykonawczych i producentów materiałów budowlanych. W ostatnich latach w branży tej zachodzą jednakże pewne przeobrażenia, także w zakresie popytu na poszczególne materiały budowlane.

Dźwigary z prefabrykatów

Nie byłoby by budownictwa wielkokubaturowego bez możliwości skorzystania z elementów prefabrykowanych. Ciężko bowiem sobie wyobrazić przykładowe wznoszenie dużej hali sportowej bez sięgnięcia po dźwigary betonowe sprężone. Takie elementy, produkowane w pieczołowity sposób w wibrobetoniarniach, w doskonały sposób pokazują jak bardzo powiązany jest rynek producentów materiałów budowlanych z rynkiem wykonawczym.

Obie podgałęzie budownictwa ze sobą koegzystują i wzajemnie na siebie wpływają. Krach na rynku jednej z nich oznacza problemy drugiej. Spadek popytu na nowe mieszkania oznacza problemy firm produkujących materiały budowlane. Z kolei problemy z produkcją materiałów budowlanych w prosty i bezpośredni sposób przekładają się na problemy branży wykonawczej.

Bez dźwigarów ani rusz

Wracają do tematu tytułowego warto podkreślić, że producenci tego typu elementów stają się mimowolnymi współuczestnikami procesu budowlanego. Od wytrzymałości i poprawności, z jaką wykonane są dźwigary betonowe sprężone zależy wytrzymałość całej konstrukcji obiektu, jaki wznoszony jest przy ich wykorzystaniu. A to z kolei przekłada się na bezpieczeństwo osób i mienia znajdujących się w danym obiekcie.

Producent nie może więc iść na łatwiznę. Praca przy produkcji musi być wykonana bardzo dokładnie, a przed wysłaniem gotowego elementu na budowę dział jakości danej firmy powinien szczegółowo sprawdzić poprawność produkcji i obecność ewentualnych wad fabrycznych prefabrykatu, które mogłyby przełożyć się na spadek wytrzymałości danego elementu.

Dźwigary w każdej szkole

Mało kto zdaje sobie sprawę, że dźwigary betonowe sprężone obecne są praktycznie w każdej placówce szkolnej. Jak to możliwe? wszystko przez technologię wznoszenia hal sportowych, w której – do wykonania dachu – używa się właśnie tego typu prefabrykatów. Na tym przykładzie wyraźnie widać, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na producencie.

Nie można jednakże bagatelizować roli wykonawcy. Katastrofy budowlane w obiektach wzniesionych z wykorzystaniem prefabrykatów o wiele częściej zachodzą wskutek błędów wykonawczych, niż w przypadku błędów produkcyjnych prefabrykatów. Na baczności powinny się zatem mieć obydwie strony.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.fabudwkb.com.pl/ – dźwigary betonowe sprężone