Gdzie najlepiej sprawdzą się konstrukcje żelbetowe?

Nowoczesne konstrukcje żelbetowe zapewniają szeroką dowolność kształtów i różnorodnych form konstrukcji. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że oferują one bardzo duże możliwości jeżeli chodzi o projektowanie nowoczesnych budynków. Z gotowych prefabrykatów można bez problemu stawiać nawet bardzo nietypowe obiekty o skomplikowanych kształtach.

Czym tak naprawdę są konstrukcje żelbetowe?

Żelazobeton to specjalny kompozyt strukturalny, który składa się głównie z betonu wzmocnionego zbrojeniem. Spotkać można również konstrukcje z betonu, które wzmocnione są specjalnym elementem stalowym zwanym potocznie wkładką stalową. Opisywany żelbet może formować się nie tylko w elementy konstrukcyjne, ale również w całe obiekty monolityczne. Formowanie odbywa się przy użyciu specjalnych form drewnianych, plastikowych lub stalowych.

Beton, jak powszechnie wiadomo jest materiałem, który przenosi naprężenia ściskające. Niestety jego wytrzymałość na rozciąganie stoi na bardzo niskim poziomie. Stal w konstrukcjach żelbetowych przenosi wszelkie naprężenia rozciągające. W niektórych sytuacjach producenci stosują zbrojenie ściskane. W dużej mierze to właśnie dzięki połączeniu stali i betonu możliwe jest produkowanie konstrukcji niemal każdego typu.

Do zbrojenia wykorzystywane są nie tylko pręty, ale również siatki, kable i struny. Na rynku funkcjonują także konstrukcje z tzw. sztywnym zbrojeniem. W tym konkretnym przypadku elementy stalowe o dość dużych przekrojach są wykorzystywane jako rdzeń. Mowa tutaj między innymi o popularnych słupach żelbetowych.

Gdzie można wykorzystać konstrukcje żelbetowe?

Nowoczesne konstrukcje żelbetowe doskonale sprawdzą się w bardzo trudnych warunkach. Żelbeton idealnie sprawdzi się przede wszystkim w bezpośrednim kontakcie z wodą i zanieczyszczeniami. Opisywane elementy konstrukcyjne mogą mieć bezpośrednią styczność z gruntem. Z rewelacyjnego żelbetu wykonuje się nie tylko fundamenty, ale również ściany oporowe. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają konstrukcje hydrotechniczne, które jak powszechnie wiadomo mają bezpośrednią styczność z wodą. Mowa tutaj między innymi o zaporach wodnych, czy też o portach rzecznych.

W dzisiejszych czasach można wyróżnić konstrukcje żelbetowe monolityczne i prefabrykowane. Te pierwsze oferują bardzo duże możliwości projektowe, dlatego też architekci mają szerokie pole do popisu. Dzięki konstrukcjom prefabrykowanym można znacząco skrócić czas budowy. Prefabrykaty można montować praktycznie w każdych warunkach atmosferycznych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe.

Może Ci się również spodoba

zobacz wiecje n-shine-sweet.com iq.org