Jak wybrać okna do domu?

Wybór okien do domu jest bardzo trudny. Ale dobry wybór może przynieść nam wiele radości (i zaoszczędzić sporo pieniędzy).

Aluminium lub PVC lub drewno

 

Pierwszą rzeczą jest jasne określenie rodzaju okna, które chcesz pod względem użytych materiałów.

PCV jest najtańszym materiałem. Za tę samą cenę oferuje lepszą izolację. PVC jest jednak materiałem zanieczyszczającym środowisko i nie może być poddany recyklingowi.

Standardowym materiałem jest aluminium. Oferuje on niską wagę, dobrą izolację i ogólnie jest tym, co powinniśmy zatrudnić. Z drugiej strony, aluminium zanieczyszcza środowisko podczas produkcji, ale można je poddać recyklingowi.

Okna drewniane są najdroższe, ponieważ ich produkcja jest najbardziej skomplikowana. Dodatkowo, aby osiągnąć jakość zbliżoną do aluminium będziemy musieli zmierzyć się ze znacznie wyższymi kosztami, co jest ważne przy budowie domu. Zobacz na tę stronę https://dom.trojmiasto.pl/Jak-zbudowac-dom-pasywny-n137977.html i dowiedz się więcej.

Profil aluminiowy serii europejskiej / europejski profil standardowy

Jeśli chcemy wykonać okna na wymiar, możemy poprosić ślusarza o przycięcie kilku profili aluminiowych, aby wykonać potrzebne nam okna.

Możemy określić rodzaj szkła, szyby zespolone.

  • Zalety: ekonomiczne rozwiązanie
  • Wady: jest to podstawowy typ okna. Konstrukcja profilu jest duża, typowe podstawowe okucia, w kolorach najczęściej białych lub ze stali nierdzewnej.

Wybór kolorów jest bardzo ograniczony. Profil jest bardzo duży i zmniejsza się powierzchnia szyby w oknie. Jak nie dać się zedrzeć z okien?

  • Poproś o wycenę okien bezpośrednio u stolarza.
  • Upewnij się, że naklejki na oknach wskazują na zakontraktowane cechy. Te naklejki lub certyfikat jakości okna powinny wskazywać na wybrane właściwości.
  • Minimalna grubość szkła powinna wynosić 4 12 6 to grubość minimalna.
  • W zależności od obszaru, w którym mieszkasz i innych aspektów izolacyjnych Twojego domu, może się to różnić.

Jaki materiał wybrać na okna?

Okna domów, czyli stolarka zewnętrzna, budowane są z profili aluminiowych, PCV lub drewnianych, czyli z ramami wykonanymi z jednego z tych materiałów. Jeśli zamierzasz wyremontować dom, wybór stolarki dokonywany jest w odniesieniu do klimatu miejsca i zgodnie z projektem okien, które masz lub wybrałeś. Ponadto, izolacja akustyczna i bezpieczeństwo są innymi zmiennymi, które mogą mieć wpływ i wpływają na głębokość ramy i/lub grubość szkła.

Kiedy należy wymienić stolarkę okienną? Zimne ramy, kondensacja wody i przepuszczalność powietrza to niektóre z objawów, które wykryjesz w swoich oknach, gdy nadejdzie czas na wymianę stolarki – zwłaszcza w tych, które mają więcej niż 20 lat – i które są winne temu, że Twój system grzewczy nie działa prawidłowo.

Jaką stolarkę wybrać w zależności od lokalizacji domu?

Podstawowe znaczenie mają wartości przepuszczalności powietrza dla stolarki. Rozróżnia się je według klasy 1, 2, 3 i 4, a dobiera się je w zależności od strefy klimatycznej – klasa 3 i 4 dla obszarów chłodniejszych.

Jeśli dodatkowo interesuje Cię zmniejszenie hałasu dobiegającego z ulicy, musisz kontrolować poziom izolacji akustycznej, który mierzy się w decybelach – im wyższy, tym skuteczniejszy.

Jak sprawdzić, czy wybrana stolarnia jest właściwa? Okno o standardowej izolacji termicznej nie zawsze jest skuteczne dla obszaru, w którym znajduje się Twój dom. Aby się o tym przekonać, eksperci zalecają sprawdzenie współczynnika przenikalności cieplnej U profilu, który mierzy średnią wymianę temperatur pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną stroną okna – im niższa jest ta wartość, tym profil będzie bardziej izolacyjny.

Można uzyskać oszczędność energii nawet do 70% w porównaniu ze starym oknem.

Jakie są różnice między materiałami i poszczególne przedziały cenowe? Różnią się one przede wszystkim izolacją termiczną, którą zapewniają. Niektóre stolarki wybierane są ze względu na ich naturalną izolacyjność, jak w przypadku drewna i PVC. W przypadku aluminium izolację uzyskuje się dzięki przekładkom izolacyjnym, które zapobiegają stykaniu się profilu zewnętrznego z wewnętrznym – tzw. przekładka termiczna lub RPT.

Stolarka aluminiowa: najbardziej odporna

Zalety: jest to materiał najbardziej odporny na warunki atmosferyczne, idealny do dużych otworów, dzięki któremu można uzyskać wnętrza o większej czystości wizualnej, przy zastosowaniu ukrytych systemów okuć – zawias nie jest widoczny na styku ze ścianą. Można wybrać dowolny rodzaj otworu, a wybór koloru nie jest praktycznie niczym ograniczony. Wady: Aluminium jest materiałem silnie przewodzącym; upewnij się, że jego współczynnik przenikania ciepła jest odpowiedni dla Twojego obszaru – nie wybieraj go tylko na podstawie ceny. Niska cena może oznaczać profil o niewystarczającej izolacji wewnętrznej, np. dla ekstremalnego klimatu.

Grubość profilu: Jednym z kluczy jest grubość ramy. Z jednej strony będzie to oznaczało, że ma więcej komór izolacyjnych, z drugiej – że może pomieścić grubsze szyby. Na przykład gama okien na zdjęciu osiąga wysoką izolacyjność cieplną dzięki potrójnym szybom i grubości profilu od 75 mm w głąb.

Może Ci się również spodoba