Kamery inspekcyjne – nowoczesne technologie w diagnostyce

W wielu branżach usługowych pracownicy maja do czynienia z trudno dostępnymi odcinkami różnych instalacji, gdzie nie ma możliwości manualnego sprawdzenia miejsca wymagającego naprawy. W takich sytuacjach bardzo pomocnymi urządzeniami są kamery inspekcyjne, które zdobywają coraz większe uznanie.

Czym są kamery inspekcyjne?

Są to urządzenia, dzięki którym zastosowanie nowoczesnej technologii wizualnej w połączeniu z technicznymi możliwościami daje szansę na dotarcie do najbardziej niedostępnych zakamarków każdej instalacji oraz jej elementów.

Ogólnie można określić kamerę inspekcyjną jako czujnik wizualny umieszczony na końcu długiego kabla łączącego go z odbiornikiem komputerowym, który przetwarza obraz pobierany przez sondę.

Zestawy zawierające kamery inspekcyjne mogą posiadać dowolne długości kabla w zależności od rodzaju monitorowanej instalacji. A jest to do kilku do nawet stu dwudziestu metrów.

Gdzie znajdują zastosowanie te nowoczesne urządzenia?

Głównym miejscem zastosowania tego rodzaju zestawów wizyjnych są rozbudowane instalacje kanalizacyjne, studnie głębinowe, przewody kominowe, kombinacje rur przewodzących różne substancje.

Bardzo przydatne okazuje się zastosowanie kamer endoskopowych także w innych branżach. Dobrym przykładem może być chociażby warsztat naprawy samochodów. Sonda endoskopowa bardzo szybko i skutecznie lokalizuje awarię w takich elementach, jak silnik, instalacja chłodząca lub inne części.

Kamera endoskopowa jest idealnym odpowiednikiem ludzkiego oka wszędzie tam, gdzie nie można dotrzeć bez rozebrania instalacji na czynniki pierwsze.

Dlaczego zastosowanie kamer inspekcyjnych jest coraz bardziej popularne?

Oprócz oczywistej łatwości i szybkości dotarcia w uszkodzone miejsce, użycie kamery daje szereg innych korzyści, które są nie do przecenienia w pracy fachowców z różnych branż.

Warto zaznaczyć przede wszystkim spore oszczędności czasowe oraz finansowe, jakie wynikają z zastąpienia kamerą pracy ludzkich rąk. Szybkość i precyzja wykrycia miejsca, które uległo awarii pozwala na natychmiastowe jej usunięcie.

Diagnostyka za pomocą kamery to także uniknięcie czasochłonnego poszukiwania poprzez rozebranie instalacji na części, co znacznie zwiększa koszty.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c.