Kiedy najlepiej wykonać zabieg przeszczepu włosów?

Dla wielu osób utrata włosów, w szczególności na głowie, jest bardzo problematyczna. Wpływa negatywnie na wizerunek, a także na pewność siebie. Niekiedy osoby borykające się z postępującym łysieniem nie są pewne, do kogo zwrócić się po pomoc oraz czy w ogóle mają szansę na przywrócenie bujnej fryzury. To niezwykle ważne, by w momencie, gdy zacznie się zauważać nadmierne przerzedzenie włosów, zareagować i udać się po specjalistyczną pomoc. Istotne jest stwierdzenie przyczyny łysienia i określenie, czy dane przeciwwskazanie nie jest przeszkodą do wykonania przeszczepu włosów.

Na czym polega zabieg przeszczepu włosów?

Zabieg medycyny estetycznej, jakim jest przeszczep włosów, polega na pobraniu od pacjenta graftów jego własnych włosów. Najczęściej pobiera się je z pleców, z klatki piersiowej, czy z tyłu głowy. Do tego celu stosowane są specjalistyczne narzędzia, które ułatwiają wyjęcie cebulek włosów bez ich uszkodzenia. Następnie są one przechowywane w warunkach odpowiedniej wilgotności i temperatury. W kolejnym kroku lekarz wykonuje na głowie pacjenta niewielkie nacięcia, dzięki czemu wsunięcie mieszka włosowego do otworów jest prostsze i bardziej precyzyjne. Rany powstałe w wyniku tego zabiegu są niewielkie, dlatego goją się szybciej. 

 

Nawet jeśli powstają drobne blizny, są one maskowane przez włosy, które wraz z upływem czasu odrastają mocniejsze i gęstsze. Odpowiednia rekonwalescencja po zabiegu jest wskazana. Należy zatem postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, aby zwiększyć skuteczność przeszczepu.

U których pacjentów można wykonać transplantację włosów?

Na przeszczep włosów mogą zdecydować się pacjenci, którzy nie chorują, jednak utrata włosów wiąże się z wcześniej przebytym wypadkiem, urazem, poparzeniem, czy napromieniowaniem skóry.  Innym wskazaniem do całej procedury jest łysienie androgenowe. W tym przypadku najczęściej włosy zaczynają wypadać na czubku głowy, ponieważ są one najbardziej podatne na zmiany hormonalne. Wykorzystanie w przeszczepie włosów z innych okolic głowy lub obszarów ciała umożliwia powrót do wcześniejszego wyglądu.

 

Do przeszczepu kwalifikują się pacjenci, którzy utracili włosy nie tylko na głowie, ale również w okolicy brody, wąsów, rzęs oraz brwi. Z zabiegu nie skorzystają osoby chorujące na łuszczycę, cukrzycę, łysienie plackowate, uczulone na znieczulenie miejscowe, z aktywnymi chorobami skóry, czy przewlekłymi chorobami nerek oraz wątroby.

Kiedy warto zastanowić się nad przeszczepem?

Najlepszym momentem na przeszczep włosów może być etap, w którym to pacjent jest już po rekonwalescencji (spowodowanej np. wypadkiem), w dobrej kondycji zdrowotnej i bez aktywnych stanów chorobowych skóry. Jeśli u pacjenta nie ma innych przeciwwskazań, może poddać się omawianej procedurze.

 

Jeśli natomiast chodzi o postępujące łysienie, które nie jest spowodowane urazem, należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza np. trychologa, a następnie do lekarza medycyny estetycznej specjalizującego się we wspomnianym zabiegu. W trakcie konsultacji przeprowadzany jest wnikliwy wywiad medyczny, który pozwala stwierdzić, co stanowi powód łysienia oraz w jaki sposób można uporać się z problemem. Niekiedy istotne jest wykonanie dodatkowych badań. Rzetelna, holistyczna ocena sytuacji jest zatem obowiązkowa.

 

Jeżeli pacjent może skorzystać z zabiegu, jego wykonanie w stosunkowo krótkim czasie może okazać się dobrym rozwiązaniem. Umożliwi to szybsze zagęszczenie fryzury, co często wpływa na samopoczucie.

Czy wiek stanowi przeciwwskazanie do wykonania przeszczepu?

Należy mieć na uwadze, iż to właśnie wraz z postępującym wiekiem włosów na głowie jest coraz mniej. Dlatego też nie ma określonych żadnych norm pod względem wieku, które miałyby stanowić o tym, czy pacjent się kwalifikuje. Istotne są przeciwwskazania medyczne i stan zdrowia pacjenta.

 

Omawiana procedura wymaga wcześniejszej konsultacji. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat transplantacji włosów oraz czy możesz do niej przystąpić, możesz umówić się na rozmowę w Klinice Novoderm w Łodzi.

 

Może Ci się również spodoba