Kindergeld – zasiłek rodzinny w Niemczech

Chyba nie trzeba mówić o tym, jak wiele osób mieszka i pracuje poza granicami naszego kraju. Powody wyjazdów za granicę są bardzo różne, ale zazwyczaj taka decyzja pada w celach zarobkowych, czyli Polacy wyjeżdżają za granicę szukać pracy. Mnóstwo osób wyjeżdża do Niemiec i w tym artykule chcemy poruszyć kwestie związane z prawem dla polskich obywatelów w Niemczech oraz kwestie związane z Kindergeld.

 

Kto ma prawo do Kindergeld?

 

Kindergeld to nic innego, jak zasiłek rodzinny w Niemczech. Polacy od czasy, gdy są w Unii Europejskiej mają do niego prawo, ale oczywiście trzeba spełniać wszystkie potrzebne warunki, aby taki zasiłek został przyznany. Prawo do takiego zasiłku mają tylko i wyłącznie osoby, które w Niemczech pracują legalnie, na odpowiednich umowach, powyżej 6 miesięcy i są odprowadzone składki. Prawo mają również osoby posiadające działalność w Niemczech i osoby, które zostały tam oddelegowane do pracy przez polską firmę.

Warunkiem jest również to, że zasiłek otrzymywany jest na dziecko, które na stałe, wspólnie z rodzicem przebywa w Niemczech.

 

Na kogo taki zasiłek?

 

Zasiłek otrzymuje się na dziecko urodzone w Niemczech lub na dziecko, które po prostu tak, jak rodzicie przyjechało do Niemiec, w tym przypadku z Polski. Świadczenie otrzymuje się na dziecko od narodzin do 18. roku życia, ale ten czas można wydłużyć do 25. roku życia, jeśli dziecko się uczy, czyli tutaj sytuacja taka sama, jak u nas w kraju.

Jeśli chodzi o wysokości takiego zasiłku, to oczywiście jest to uzależnione od liczby dzieci w gospodarstwie domowym.