Maszyny do wynajęcia

Żyjemy w bardzo zautomatyzowanych i uprzemysłowionych czasach – co do tego nikt nie ma już chyba najmniejszych wątpliwości. Po pierwszej rewolucji przemysłowej, po wieku pary i wynalezieniu elektryczności, nastała era maszyn, które towarzyszą nam już niemal na każdym kroku.

Maszyny na budowie

Obecnie ciężko wyobrazić sobie jakąkolwiek inwestycję budowlaną bez wykorzystania wyspecjalizowanych maszyn, które pozwalają znacznie uprościć i skrócić czas budowy. Koparki, ładowarki, maszyny do odspajania gruntu, urządzenia wiertnicze czy maszyny do robót drogowych – to wszystko nierozerwalnie związane jest z placem budowy i chyba nikt już nie wyobraża sobie stawiania nowego budynku metodami rodem z poprzednich epok. Owszem – można. Tylko po co?

Cena technologii

Nie da się przy tym ukryć, że cena zakupu specjalistycznych maszyn nie należy do najniższych. Co prawda raz kupione, będą służyły na niejednej budowie i stopa zwrotu takiej inwestycji jest całkiem obiecująca, niemniej jednak jest to duży jednorazowy wydatek, na którego nie każdego przedsiębiorcę stać. Do tego dochodzą koszty serwisowania czy konieczność opłacenia badań Urzędu Dozoru Technicznego. Z tego względu coraz większą popularność zyskuje ostatnimi czasy wynajem maszyn budowlanych, którego sumaryczny koszt nierzadko prezentuje się o wiele korzystniej niż zakup. Kwestia posiadania np. ładowarki nie jest w końcu sprawą najistotniejszą, dużo ważniejsza jest możliwość skorzystania z jej możliwości.

Nie tylko budowa

Swego czasu po niektórych wydziałach studiów krążył dowcip, że jednym z kursów na ostatnim roku będzie kurs obsługi wózka widłowego. Poniekąd pokazuje to skalę popularności wózków, bez których nie jest w stanie działać żaden nowoczesny magazyn. Trudno wyobrazić sobie przenoszenie dużych ładunków bez popularnego widlaka. Tutaj również coraz popularniejsze są wózki widłowe na wynajem. Dla przykładu, wynajem wózków widłowych w Boels, czyli firmie zajmującej się wypożyczaniem w zasadzie każdego typu maszyn budowlanych i transportowych, to rozwiązanie o wiele bardziej opłacalne niż zakup własnej floty.

Kupić czy wynająć?

Z pewnością znajdą się i tacy, którzy zdecydowanie optować będą za zakupem maszyn, przedkładając fakt posiadania ich na własność nad korzyści, jakie mogą płynąć z wynajmu. Warto jednak pamiętać o plusach wypożyczania i o sytuacjach, w których dana, konkretna maszyna nie będzie eksploatowana zbyt często. Wtedy z pomocą zawsze może przyjść wypożyczalnia wózków widłowych i innych maszyn budowlanych.