Rozliczenie podatku w Danii: jak to zrobić?

Podatki w Danii należą do jednych z najwyższych w Europie. Podatnicy mają czas na rozliczenie podatku w Danii do 1 maja. Urzędy skarbowe są tam jednak bardzo elastyczne, istnieje więc możliwość przesunięcia terminu aż do 1 lipca.

Rozliczenie podatku w Danii: czy można liczyć na zwrot?

Osoby, które legalnie pracują w Danii muszą odprowadzać podatki do SKAT – to odpowiednik polskiego urzędu skarbowego. Rozliczenie podatku w Danii wymaga posiadania duńskiego numeru CPR oraz potwierdzenie, że mamy legalną pracę w tym kraju. Podatek do SKAT odprowadza pracodawca. Wypełnione roczne zeznanie podatkowe podatnicy mogą przesłać do SKAT pocztą, mogą też rozliczyć się przez internet. Podatki w Danii, jak już wspomnieliśmy, są bardzo wysokie. Ale podatnicy mają prawo do szeregu ulg, dzięki którym mogą liczyć na zwrot nadpłaconego podatku. Samodzielne rozliczenie się z duńskim fiskusem przez pracowników z Polski może być problemem. Warto więc zwrócić się o pomoc do profesjonalnego biura podatkowego. Przydatne informacje można znaleźć na stronie internetowej zwrot-podatkow.pl.

Rozliczenie podatku w Danii: na jakie ulgi można liczyć?

Osoby pracujące w Danii mogą skorzystać między innymi z ulgi na dojazdy do pracy. Aby jednak móc z niej skorzystać należy dojeżdżać w obie strony powyżej 24 kilometrów. Do wniosku o zwrot podatku z tytułu tej ulgi należy dołączyć bilety komunikacji miejskiej, bilety z bramek autostradowych, rachunki za paliwo. Polacy, którzy w Danii pracują tymczasowo, których rodziny pozostały w Polsce przez pierwsze 24 miesiące pobytu w tym kraju mogą skorzystać z ulgi za podwójne prowadzenie domu. Prawo do ulgi wymaga dołączenia aktu ślubu na formularzu unijnym oraz zaświadczenia z urzędu miasta lub gminy o wspólnym zameldowaniu. Dokumenty muszą być przetłumaczone na język angielski.