Skiturowe białe szaleństwo

Skitur jest to forma sportu, która niejako powraca w naszym kraju do łask. Przez większość osób, jest ona postrzegana jako coś nowego, choć w rzeczywistości ogólne zasady skiturowych wypraw, są znane od dawna. Jeszcze nie tak dawno temu (kilkadziesiąt lat temu), w górach było wielu kolejek oraz wyciągów narciarskich.

Jak powstał skitur?

Jeśli chciało się jeździć na nartach z większych wzniesień oraz gór, należało na te góry dostać się samodzielnie. Dokonywano tego, właśnie wchodząc na górę na nartach. Pomijając oczywiste różnice w sprzęcie, który różni się w wyniku rozwoju technologicznego oraz nowości, które zawsze w każdym sporcie się z czasem pojawiają, sport ten niewiele zmienił się od czasu powstania.

Największą zmianą jest niejako podejście do tego rodzaju aktywności. Kiedyś chodzono po górach w większości dlatego, że nie było infrastruktury. Dziś narciarze skiturowi, szukają tras skiturowych, które infrastruktury są jak najbardziej pozbawione (mowa oczywiście o zaawansowanych pasjonatach).

Jak zacząć przygodę skiturową?

Oczywistą sprawą jest, że osoby, które chciałyby zacząć bawić się w skitur, nie rozpoczną tej przygody od zdobywania wysokich szczytów. Skitur jest to mieszanka narciarstwa zjazdowego, turystyki zimowej górskiej oraz narciarstwa biegowego. Z tego powodu zimą możemy wykorzystywać trasy skiturowe, wytyczone między innymi na trasach biegowych oraz letnich szlakach turystycznych.

Narty, na których się poruszamy, umożliwiają zarówno zjazdy, podchodzenie, chodzenie po dość głębokość głębokim śniegu, jak i jazdę podobną jak w narciarstwie biegowym. Gdzie jeździć skiturowo? W Polsce jest sporo tras skiturowych, które często znajdują się w górach niekoniecznie od razu kojarzących się z narciarstwem.

Trasy skiturowe

Oczywiście, jeżeli jesteśmy zaawansowanymi skiturowcami możemy próbować dostawać się na dzikie szczyty samodzielnie. W takiej sytuacji jest również niezbędne opanowanie technik oceny zagrożenia lawinowego. W większości przypadków jednak skitur ogranicza się do tras łatwych oraz średnio trudnych. Częściowo przynajmniej przygotowanych.

Bardzo często trasy skituroe są współdzielone z trasami do narciarstwa biegowego. Sporo tras skiturowych znajdziemy w Sudetach (np. w Masywie Śnieżnika), Karkonoszach, Beskidach i Bieszczadach (Małe Jasło). Tatry z reguły są zarezerwowane dla zaawansowanych narciarzy skiturowych, głównie ze względu na poziom trudności oraz fakt, że trasy prowadzące na wyższe szczyty nie są w żaden sposób specjalnie przygotowane i wymagają naprawdę dużych umiejętności.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/trasy/szczyrk-jaworzyna-skrzyczne-malinowska-skala-przel-salmopolska trasy skiturowe.