Skrzyniopalety plastikowe

Tradycyjne opakowania drewniane czy kartonowe nie zawsze nadają się do transportu niektórych produktów. Jakkolwiek ich popularność nie maleje, są gałęzie przemysłu, gdzie nie znajdują one swojego zastosowania. Przykładem może być choćby branża farmaceutyczna czy spożywcza, gdzie tradycyjne rozwiązania mogą nie spełniać wygórowanych norm czystości. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest wykorzystanie opakowań i palet plastikowych.

Zalety plastiku

Kontenery i palety z tworzywa sztucznego o mają co najmniej kilka istotnych plusów. W przeciwieństwie do kartonu czy drewna, palety plastikowe odznaczają się wyjątkowo dużą wytrzymałością. Dzięki temu, że nie wchłaniają wody, są odporne między innymi na grzyby i czynniki atmosferyczne. Przekłada się to na zdecydowanie dłuższą żywotność takiego rozwiązania, w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań.

Brak absorpcji wody i idąca za tym odporność na korozję gwarantują stabilność i sztywność, dzięki czemu skrzyniopalety wykonane z tworzywa doskonale sprawdzają się w magazynach wysokiego składowania. Jakkolwiek ani Polskie Normy ani przepisy BHP nie definiują tego w sposób jednoznaczny i bezpośredni, przyjęło się, że magazynem wysokiego składowania nazywamy magazyn, w którym towary przechowywane są na wysokości powyżej siedmiu metrów.

Nie tylko wytrzymałość

Istotnym argumentem za wykorzystaniem takiego rozwiązania jest fakt, że palety z tworzywa sztucznego zdecydowanie łatwiej jest utrzymać w czystości lub umyć. Ciężko wyobrazić sobie umycie i ponowne wykorzystanie opakowań kartonowych. Istotną przewagę nad drewnianymi odpowiednikami stanowi natomiast ich waga – kontenery i palety plastikowe są o wiele lżejsze, co niekiedy potrafi znacznie ułatwić cały proces transportu.

Dostępne na rynku skrzyniopalety i palety z tworzywa posiadają stosowne atesty i dopuszczone są do transportu artykułów, które wymagają bardzo wysokich standardów higienicznych, takich jak żywność czy leki.

Nowoczesny magazyn

Jak widać zalet kontenerów czy palet z tworzywa jest sporo – powyżej wymieniono wszak tylko niektóre z nich. Nie da się ukryć, że kwestia ich wykorzystania to rzecz warta zastanowienia się nie tylko w przypadku, w którym mamy do czynienia z produktami, które wymagają spełnienia podwyższonych norm czystości.