Tanie e-bilety na koncerty, do kina czy teatru – sprawdź!

Tęsknisz za udziałem w wydarzeniach kulturalnych? Chciałbyś kupić bilety do teatru, kina czy na koncert? A może pragniesz, aby Twoje dziecko obcowało z szeroko pojętą sztuką i przekonało się, że może to być naprawdę niezła zabawa? Niezależnie od tego, jakich wydarzeń kulturalnych szukasz, możesz przejrzeć w Internecie ich szeroką ofertę i kupić bilety bez wychodzenia z domu!

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym charakteryzują się e-bilety?
  • Jak sprawnie wyszukać niedrogie bilety na wydarzenia kulturalne?
  • Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu biletów przez Internet?

E-bilet – cóż to za wynalazek?

E-bilet to bilet kupowany online, który po dokonaniu zakupu jest Ci przesyłany drogą elektroniczną – zazwyczaj na podany adres e-mailowy. W internetowych systemach rezerwacji i kupowania biletów masz zazwyczaj do wyboru wersje tzw. domowe i blankietowe. Te pierwsze – to właśnie e-bilety. Można je wydrukować w domu i pokazać przy wejściu na dane wydarzenie kulturalne. Wraz z rozpowszechnianiem podejścia ekologicznego coraz częściej możliwe jest też przedstawienie takiego e-biletu na ekranie np. smartfona – bez konieczności zużywania papieru. Z kolei mianem biletu blankietowego określa się zwykle tradycyjny bilet, tyle że nabywany przez Internet i wysyłany przez organizatora eventu pocztą czy kurierem.

Systemy oferujące e-bilety dają Ci szybki dostęp do świata najlepszej rozrywki. Jeśli szczególnie zależy Ci na jakimś wydarzeniu kulturalnym i liczysz się z tym, że bilety na nie będą rozchwytywane – masz większą szansę na „upolowanie” ich, i to nierzadko w atrakcyjnej cenie. Możesz wejść do danego serwisu o określonej porze, w której ma się rozpocząć sprzedaż biletów, i zagwarantować sobie udział w danym evencie. Tego typu systemy zapewniają zwykle automatyczną rezerwację biletu – najczęściej na ok. 15–20 minut. W tym czasie możesz spokojnie dopełnić wszystkich formalności i z sukcesem zakończyć cały proces zakupowy.

Bilety do kina, teatru, na koncert itp. – jak je kupować online?

Duże, profesjonalne serwisy dające możliwość zakupu e-biletów – znajdziesz taki np. tutaj – prezentują wydarzenia z całego spektrum świata kultury i rozrywki. Zwykle takie serwisy mają czytelny podział, dzięki któremu intuicyjnie trafisz do interesującej Cię kategorii. Możesz więc przejść bezpośrednio do ogłoszeń dotyczących biletów na koncerty, do kina lub teatru, na imprezy sportowe, targi i wystawy czy na specjalne wydarzenia dla dzieci. Często masz też opcję wyboru podkategorii o węższym zakresie. Przykładowo, jeśli marzysz o tym, by wybrać się na koncert, możesz przejrzeć wszystkie dostępne eventy z tego gatunku muzycznego, który konkretnie Cię interesuje.

Gdy już zdecydujesz się na wydarzenie, w którym chcesz wziąć udział – czas rozpocząć zakupy! Po wyborze konkretnego biletu rozpoczynasz wspomniany już proces jego rezerwacji. W następnym kroku masz zazwyczaj do wyboru jedną z dwóch dróg: rejestrujesz się w danym serwisie (lub logujesz na swoje konto, jeśli już je posiadasz) bądź kupujesz bilet bez logowania. Ta druga opcja jest nieco mniej wygodna. Jeśli bowiem założysz konto w systemie, swoje dane będziesz musiał podać tylko raz – a przy następnych zakupach będą się one uzupełniać automatycznie. Co więcej, zarejestrowani użytkownicy mogą m.in. śledzić status ostatniego zamówienia czy sprawdzić historię swoich zakupów. Tak czy owak, po podaniu swoich danych przechodzisz do opcji wyboru metody płatności internetowej (np. szybki lub tradycyjny przelew) oraz dostawy – i już gotowe!

Bilety elektroniczne – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zamawianie biletów przez Internet jest zasadniczo bardzo proste. Grunt, aby wybierać sprawdzone serwisy, oferujące bezpieczeństwo transakcji oraz Twoich danych osobowych. Formularze rezerwacji i zakupu biletów powinny być przejrzyste i intuicyjne – tak abyś nie miał żadnych wątpliwości co do tego, czy na pewno wybierasz to wydarzenie, które chciałeś. Zazwyczaj na każdym etapie zamówienia masz możliwość powrotu do poprzedniego kroku i sprawdzenia wybranych informacji. Pamiętaj, że jeśli dane wydarzenie – np. koncert zespołu czy cykl widowisk dla dzieci – odbywa się w różnych terminach i miejscach, należy się upewnić, czy na pewno wybrałeś odpowiednią datę i lokalizację.

Jeśli zdecydowałeś się na tzw. szybki przelew online (np. PayU, Przelewy24 itp.) lub uiszczenie danej kwoty za pomocą karty płatniczej, przed rozpoczęciem zakupu sprawdź, czy masz na podorędziu wszystkie dane niezbędne do przejścia przez ten etap. Zadbaj też o swoje bezpieczeństwo! Pamiętaj, że strona płatności otwiera się zawsze w bezpiecznym połączeniu – witryna musi być zabezpieczona za pomocą szyfrowanego protokołu, co oznacza, że adres tej strony musi się zaczynać od: „https”. A co, jeśli dokonałeś już płatności i wybrałeś dostarczenie e-biletu drogą elektroniczną, a Twoja skrzynka nadal jest pusta? Chwila cierpliwości! Być może Twój przelew jeszcze się nie zaksięgował lub sprzedaż jest na tyle intensywna, że cały proces nieco się wydłuża. Upewnij się też, czy e-mail od sprzedawcy nie wpadł do folderu SPAM – tak również może się zdarzyć!

Dostałeś już swój e-bilet? Jeśli tak, to z pewnością docenisz ogromną wygodę, jaką daje ten sposób polowania na fantastyczne okazje kulturalne. Życzymy dobrej zabawy podczas kolejnych wydarzeń!