Telefon na kartę czy abonament?

Ostatnio w reklamach telewizyjnych, ale i również w internetowych, słyszy się dużo o rejestrowaniu numeru na kartę i o promocjach z tym związanych. Często są to dość wysokie kwoty, w granicach od 200 do 500 zł – niestety, do wykorzystania tylko w przeciągu miesiąca, co raczej graniczy z cudem. Niemniej jednak, nasuwa się pytanie: czy warto posiadać telefon na kartę, czy może jednak na abonament? Każda z tych dwóch opcji posiada swoje wady i zalety. Warto skupić się na kilka najważniejszych, które mogą okazać się kluczowe przy ewentualnym wyborze.

Wykorzystywanie środków

Oczywistą zaletą opcji na kartę jest możliwość doładowania konta w przez siebie określonym czasie – pozostawia to pełną kontrolę przy zarządzaniu własnymi środkami, pozostałymi na koncie. Równocześnie, niektórzy operatorzy nakładają ograniczenia czasowe na doładowania, ale jedyne co grozi posiadaczom karty to zablokowanie środków. Te zaś często można z powrotem odzyskać przy doładowaniu w określonym czasie. Niestety, w przypadku posiadaczy telefonów z abonamentem brak opłat za rachunki przez dłuższy czas, oprócz zablokowania, może doprowadzić do zerwania umowy, która często jest w takich przypadkach dość surowa. Przy niewykorzystaniu środków na dany miesiąc zazwyczaj przepadają one i nie przechodzą na kolejne miesiące.

Pakiety

Drugą zaletą telefonów na kartę jest możliwość wielokrotnego doładowywania konta (w razie wyczerpania środków na koncie) i kupowania atrakcyjnych pakietów na rozmowy, smsy oraz internet. W telefonach na abonament ilość tych opcji jest bardzo ograniczona. Poza pakietami określonymi w umowie ciężko zakupić inne – chyba że po bardzo wysokiej cenie, co często nie jest w ogóle opłacalne. Zdecydowanym minusem oferty abonamentowej w tej kwestii jest to, że podpisując umowę na dwa-trzy lata, po roku dla nowych klientów oferowane są już znacznie lepsze warunki, a niestety w trakcie umowy nie można zmienić jej warunków.

Telefony

Telefon jest częstym powodem wyboru opcji z abonamentem. Wariant też umożliwia otrzymanie dobrego telefonu komórkowego w atrakcyjnej cenie. Abonament stanowi tu zamiennik rat – zwykle bowiem trudno zebrać jednorazowo odpowiednio wysoką kwotę na wymarzone urządzenie. To zdecydowana zaleta tego rozwiązania. Jednocześnie otrzymujemy umowę z precyzyjnie określonymi warunkami, dotyczącymi wykorzystania minut i smsów czy dostępu do internetu. Wspomnieć należy również o tym, że operatorzy najczęściej posiadają w swojej ofercie najnowsze modele telefonów, co tym bardziej przyciąga klientów. W telefonach na kartę nie ma tej opcji, chyba, że w ofercie MIX (połączeniu abonamentu i oferty na kartę). Tutaj można przeczytać o tym, jak potrafi wyglądać wspomniane pośrednie rozwiązanie.

Przedłużanie umowy

Często przy przedłużaniu umowy abonamentowej operatorzy oferują wiele rabatów i promocji, a także telefony w znacznie niższych cenach, czego nie ma niestety w ofertach na kartę. W ramach podziękowań, w ofertach na kartę dostaje się co najwyżej dodatkowe pakiety do wykorzystania.

Oferty rodzinne

Oferty rodzinne mogą znacząco obniżyć rachunki za usługi telekomunikacyjne – najczęściej jednak wiąże się to z podpisaniem umowy abonamentowej. Niemniej, jeśli cała rodzina korzysta z telefonów i jednej sieci, jest to z całą pewnością świetne rozwiązanie.