Zmiany naczyniowe na skórze twarzy – jak sobie z nimi poradzić?

Rozszerzone naczynka, rumień, naczyniaki to zmiany skórne o czerwonym zabarwieniu, które są bardzo widoczne, zwłaszcza gdy występują na twarzy. Tego rodzaju niedoskonałości można skutecznie ukryć pod makijażem, jednak problem nadal pozostaje. Aby na dobre rozprawić się ze zmianami naczyniowymi, warto zgłosić się do lekarza medycyny estetycznej, który może zaproponować m.in. laserowe zamykanie naczynek.

Czym się charakteryzują zmiany naczyniowe na twarzy?

Zmiany naczyniowe na twarzy to najczęściej teleangiektazje, nazywane potocznie pajączkami. Jest to nic innego jak rozszerzone naczynia krwionośne włosowate. Z problemem tym zmaga się wiele osób, zwłaszcza kobiet. Teleangiektazje najczęściej mają czerwony kolor, niekiedy są bardziej sine lub mają fioletowe zabarwienie. Nieleczone szybko się rozrastają. Często towarzyszy im rumień, czyli jednolite zaczerwienienie skóry. Teleangiektazje i rumień to jedne z pierwszych objawów trądziku różowatego.

Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Ambroziak w Piasecznie, bezpośrednią przyczyną powstawania teleangiektazji jest kruchość naczyń krwionośnych, które naturalnie rozszerzają się i kurczą pod wpływem zmian temperatury i innych czynników. U osób posiadających cerę naczynkową proces ten może być zaburzony. Istnieje wiele różnych czynników, które mogą wpływać na kruchość naczyń krwionośnych i na występowanie teleangiektazji, np. choroby układu krążenia, zmiany hormonalne, nadwaga i otyłość, a także predyspozycje genetyczne.

Jak poradzić sobie z rozszerzonymi naczynkami i rumieniem?

Zmiany naczyniowe warto skonsultować ze specjalistą, który zaleci odpowiednie postępowanie, aby zlikwidować pajączki i zahamować ich rozwój. Rozszerzone naczynka można leczyć na kilka różnych sposobów. Zabieg dobiera się po zdiagnozowaniu przyczyny ich powstawania. W wielu przypadkach zmiany naczyniowe na twarzy można usunąć, korzystając z laseroterapii. Inną metodą, stosowaną częściej do zamykania naczynek na nogach niż na twarzy, jest skleroterapia, czyli zabieg, polegający na wstrzyknięciu w światło naczynia substancji, która doprowadza do jego zamknięcia.

Laserowe zamykanie naczynek – skuteczny sposób na pajączki

Do usuwania teleangiektazji służą specjalne lasery naczyniowe, w których zastosowano podwójną długość fali. Urządzenia te umożliwiają dostosowanie parametrów zabiegowych do indywidualnych potrzeb Pacjenta, co pozwala na skuteczne i precyzyjne wyleczenie różnego rodzaju zmian naczyniowych. Laserowe zamykanie naczynek wykonywane jest przez lekarza i polega na wykonaniu precyzyjnych strzałów wiązki laserowej w miejsca, w których występują popękane naczynka. Efekty laserowego zamykania naczynek widoczne są już po jednym zabiegu. W przypadku licznych pajączków na twarzy konieczne może okazać się wykonanie serii zabiegów.

Po zabiegu laserowego usuwania naczynek bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń profilaktycznych. Przez 4 tygodnie należy bezwzględnie unikać ekspozycji na słońce. Jeśli masz cerę naczynkową, najlepiej całkowicie zrezygnuj z kąpieli słonecznych. Efekty zabiegu są trwałe, ale pod wpływem niekorzystnych czynników mogą pojawić się nowe pajączki, które można ponownie usunąć przy pomocy lasera.

Usuwanie zmian naczyniowych najlepiej powierzyć specjalistom. Z zabiegów na naczynka można skorzystać m.in. w klinikach medycyny estetycznej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na blogu Find Beauty Expert.

Może Ci się również spodoba