Jakie buty do biegania? Podpowiadamy jak wybrać!

Początek roku to idealny moment na wprowadzenie w życie swoich noworocznych postanowień. Ile osób stwierdziło – od jutra zaczynam biegać? Poza motywacją potrzebne będą również odpowiednie buty do biegania. Znane powiedzenie mówi „ruch to zdrowie”, jednak złe wykonywanie czynności sportowych może prowadzić do kontuzji i urazów. Jak zatem wybrać obuwie, które nie spowoduje uszczerbku na zdrowiu?

Na co zwracać uwagę przy zakupie butów sportowych?

Czy nawierzchnia, po której będziemy biegać, ma znaczenie? Okazuje się, że tak! Ma to istotny wpływ na wybór podeszwy w bucie. Buty męskie sportowe, przeznaczone do twardego podłoża, takiego jak beton czy asfalt, muszą być wyposażone w elastyczną podeszwę z dużą amortyzacją. Może być ona gładka. Jeśli naszym terenem biegowym będą lasy, czy kamieniste drogi, warto zaopatrzyć się w obuwie z mocnym bieżnikiem oraz wzmocnionym przodem i piętami.

Kolejny ważny czynnik przy wyborze odpowiedniego obuwia to częstotliwość naszych treningów oraz długość trasy. Tak jak w przypadku odzieży męskiej przeznaczonej do wzmożonej aktywności fizycznej powinny być one znacznie wytrzymalsze. Na początkowe biegi, kiedy dopiero zaczynamy swoją przygodę z tym sportem, możemy postawić na buty męskie sportowe z niższej półki cenowej.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar butów do biegania?

A czy sama stopa ma znaczenie? Oczywiście, że tak. Oprócz jej długości i szerokości wpływ na wybór właściwych butów ma również typ stopy. Wyróżniane są one ze względu na położenie stawu skokowego, który jest bardzo istotnym elementem naszego ciała w przypadku biegania. Jeśli chodzi o wybór rozmiaru buta, musimy pamiętać, że wkładka musi być co najmniej 0,5 centymetra dłuższa niż nasza stopa. W przypadku intensywnych treningów zalecany będzie nawet 1 centymetr. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego obuwia do biegania? Dobrym sposobem jest też sprawdzenie rozmiaru butów na zmęczonych stopach, ponieważ w takich sytuacjach są one opuchnięte i mogą zwiększyć swój rozmiar. W przyciasnych butach będziemy odczuwali wtedy dyskomfort. Można również pochodzić w nich kilka minut, aby sprawdzić, czy nie mają żadnych uwierających nas elementów.

Czy wygląd butów ma znaczenie?

Buty męskie sportowe oprócz tego, że powinny być odpowiednio dobrane do wykonywanej przez nas aktywności fizycznej, mogą być również ładne. Do wyboru mamy różne kolory i modele. Idealnie będą pasować do spodni męskich sportowych ze ściągaczem. Odzież sportowa wraz z butami może tworzyć ciekawe, luźne stylizacje. Możemy dowolnie łączyć kolory i fasony.

Nas to zachęciło do biegania, a Ciebie?

Może Ci się również spodoba